499 bij hem gaat heel dikwijls op la lame use le four r eauvandaar dat hij zich desnoods onder den ruiter zal doodloopen, maar van daar ook dat zoovele Sandelwoods bij de cavalerie spoedig afgekeurd moeten worden, zooals nog onlangs in den Java-Bode meegedeeld en niet tegensproken is. Uit het, voorval voor cavalerie-officieren, zeer lezenswaardige arti kel „La cavalerie clans la guerre moderne", dat door een met zijn wapen zeer ingenomen cavalerie-officier geschreven is, haal ik het volgende aan „Si le commandement représente l'élément moral d'uno troupe de ca valerie, le cheval en est le plus important facteur materiel. C'est par „excellence l'arme du cavalier; il résumé le fonds même de sa tactique: „la mobilité et la vitesse." Tegen die bewering zal wel niets te zeggen zijn, want wat be duidt de best gewapende en meest geoefende cavalerist, zoo zijn paard niet volkomen aan zijne bestemming kan voldoen van groote bewegelijkheid en snelheid, omdat het te zwaar belast en te klein is? "Wel is waar heeft hetgeen daar aangehaald is betrekking op toe standen in Europa, en ook is waar, hetgeen de schrijver van: „In dische cavaleriepaarden:' beweert In onze geaccidenteerde, zeer bedekte en telkens doorsneden terreinen zal moer dan ergens anders ter wereld de taak van onze cavalerie zijn, om den verkennings- en veiligheidsdienst te leiden en om als ordonnansen op te treden; op het verrichten van dien werkkring is dan ook de formatie van onze ruiterij gebaseerd; in die richting kan zij ons leger alleruitmuntendste diensten bewijzen. En juist hierbij komt overgroote snelheid veel min der te pas dan langdurig weerstandsvermogen en dit laatste, wie zal ontkennen, dat onze paarden dat in hooge mate bezitten Maar ai mocht de O. I. cavalerie nooit iets meer te verrichten hebben dan het zoo even aangehaalde politieke verwikkelingen met een Europeeschen vijand, die hier zijne troepen en ook zijne op groole paarden bereden ruiterij debarkeert, zouden haar echter wel kunnen dwingen om zich met de vijandelijke cavalerie te meten dan nog zijn groote, hier gefokte, mits deugdzame paarden te verkiezen boven de Sandelwoods. 't Is toch immers zoo zeker als 2 x 2 4 is, dat deze zich op

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 514