500 zulke terreinen minder gemakkelijk en vlug kunnen bewegen dan groote paarden, die sterker zjjn en sneller loopen. Hiervan volkomen overtuigd fokten de vroegere Preanger-regenten en andere hoofden alhier grootere paarden dan het land opleverde, ten einde daarmee de zich op geaccidenteerde en met hooge alang-alang begroeide terreinen ophoudende herten beter te kunnen vervolgen. Hoe spoediger eene cavaleriepatrouille rapport kan doen van eene verkenning en hoe spoediger ordonnansen in staat zijn om orders over te brengen hoe beter. Ot de Sandelwood Ausdauer bezit weet ik niet; wel weet ik bij ondervinding, dat men met een Sandelwood in 3 dagen ruim 130 palen kan afleggen, over een weg, welke nu eens erg klimt en dan daarop erg daalt; nu eens gemakkelijk begaanbaar en dan weer heel glad is en zulks onder afwisselenden zonneschijn en regen en dat hij ter plaatse komende, waar hij wezen moest, nog geeue vermoeid heid laat blijken. Ook weet ik bij ondervinding, dat men met een Sandelwood in één dag meer dan 60 palen over zoo'n dito weg kan afleggen en hij dan nog in staat is om verder te gaan. Zeker pleit een en ander voor zijn Ausdauermaar toen droegen die Sandelwoods nog geen 75 kilo's, dus op lange na geen 95 of zelfs 90 kilo's, die zij bij de cavalerie dragen. Bovendien heb ik herhaaldelijk gezien dat, wanneer werkelijk vermoeide Sandelwoods bereden worden, zij weer veel vuur toonen en zich dus voordoen alsof zij niet vermoeid zijnhun goede wil ot energie, hoe men het noemen wil, is grooter dan hun kracht, en het eene met het andere verwarrende, worden zij dikwijls voor ster ker gehouden dan zij inderdaad zijn. De Pran8chen zouden ongetwijfeld de Sandelwoods rangschikken onder de races légèreswaartoe alle paarden gerekend worden, wier hoogte beneden 1,40 meter is; en nu zegt Gayot van die ra ces légèreshet volgende, dat, geloof ik, zeer juist is: loutes sont insuffisantes aujourd'hui; aucuno n'est appropriée aux exigences de l'époque actuelle; elles sont en dessous des besoins de notre civilisation, de l'état de perfection de nus voies de communication et de la nécessité oü nous sommes d'aller vite.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 515