501 Na uitgewijd te hebben over den zoo vermoeienden dienst van het cavalerie- en artilleriepaard welke hier nog veel vermoeiender is clan in Europa zegt hij Qtiand une fois on est convaincu do la vérité de ce que j'avanee, peut-on se dispenser d'accorder au cheval tons les soins qu'il mérite, afin de le dédommager d'un service aussi pénible et de le conserver le plus longtemps possible a l'armée, qui en retire les plus grands services? Hooge, smalle paarden, de voortbrengselen van slechte paringen of kruisingen, keurt hij voor liet leger onvoorwaardelijk af en stelt hij beneden die van de races légèreswaarvan hij ook nog zegt: L'espèce legére d'autretois a bien et dument fait son temps partout oil la civilisation a construit de bonnes routes, et multiplié, en les améliorant, les voies de communication carrossables. Dans eet ordre nouveau, elle a de nouvelles et plus grandes exigences a remplir; on la veut plus haute et plus large, plus forte, plus corsée et plus résistante on accroit ses besoins, e'est incontestable, mais on la rend plus capable. Als men dat alles in overweging neemt en dus ook, dat de we gen op Java, sedert vroeger, verbeterd en vermeerderd zijn, en dat ze in vele opzichten niet onder behoeven te doen voor die in menig land in Europa, dan moet men zeggen dat èn de cavalerie èn de artillerie hier niet zoo snel over de goede wegen kunneu gaan als wel doenlijk zou zijn met andere paarden. Door het verstrekken van vèr-dragende achterlaadgeweren en kanonnen heeft men de weerbaarheid der infanterie en artillerie van het Indische leger veel vermeerderd, maar heeft men de strijdbaar heid der cavalerie door verschaffing van betere paarden doen toe nemen Neen! die moet te dezen opzichte sedert vroegere jaren wel noodwendig achteruitgegaan zijn, om de zeer eenvoudige reden dat de Sandelwood- en Makassar-rassen, waaruit de paarden van de be reden wapens getrokken worden, sedert jaren achteruit, zijn gegaan, zooals algemeen erkend wordt. Dat verstrekken van beter vuurwapens aan de infanterie en artil lerie had niet alleen ten doel om ze in staat te stellen krachtiger te kunnen optreden tegeu een Inlandschen vijand, maar ook, eu meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 516