513 Dat de graphische voorstellingen van genoemden schrijver het aanwijzen, heeft tot oorzaak, dat de sasringen van de buizen in gelijke lengte-deelen verdeeld zijn; maai' die gelijke deelen hebben geen gelijken brandtijd, wat hij veronderstelt wel het geval te zijn. Wanneer de buis in rust ontstoken wordt, zal door het langzamer hand warmer worden van het metaal en daardoor ook van de sas, deze laatste hoe langer hoe vlugger gaan branden. Wanneer de saskolom lang genoeg is, zal zelfs op een gegeven oogenblik het restant sas te gelijk verbranden en dan zal meer tempeering niet meer brandtijd kunnen geven. In beweging is dit natuurlijk evenzoo. Deze factor is in dat opstel geheel over het hoofd gezien. Voor- loopig is het daarom nog zaak de tempeering practisch te bepalen, zooals tot nu toe geschied is. Het is een voldongen feit, dat, hoe grooter de snelheid van het projectiel is, hoe vlugger de sas brandt. Wanneer dus 2 buizen, die in rust gelijken brandtijd zouden hebben, verschoten worden met projectielen, die de uiterste grenzen in de spreiding der s/0 tot aanvangssnelheid hebben, dan zal het projectiel, dat de grootste -y0 heeft, vroeger springen. De lijnen dus van de punten, die na gelijken vluchttijd bereikt worden, zullen niet samenvallen met de lijnen van de punten, die na gelijken brandtijd bereikt worden. Deze laatste zullen met het horizontale vlak een grooteren hoek maken en die moet gevonden worden. Hiertoe is in de eerste plaats voor de lading van 1,1 KG. eene graphische voorstelling gemaakt van de tempeering in vierde deelen van onderverdeelingen en de daarbij behoorende brandtijd tot in honderdste deelen vau seconden nauwkeurig. Hoewel de waarden hiervoor uit de schootstafel genomen zijn, heb ik ze hier toch ver meld, daar ik er ter wille van de regelmaat eene kleine wijziging- in gemaakt heb. Uit de hierbij opgeteekende verschillen blijkt ten duidelijkste, wat uit de graphische lijn ook te zien is, dat tengevolge van het ver minderen der snelheid van het projectiel de brandtijd van elke on derverdeeling tempeering eerst grooter wordt; maar dat, wanneer- later de sasring warmer wordt, de brandtijd van elke onderverdeeling weer vermindert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 528