523 zich, negen belhamels te doen opvatten en van hen een viertal onmid dellijk ter dood te doen brengen. Aan de Mah. bevolking werd toen vei boden, wapenen te dragen en de door den koran voorgeschreven godsdienstplichten te vervullen. Hoogst vermoedelijk is dit dezelfde opstand als waarvan Freijss melding maakt. Deze zegt echter, dat het oproer in December 1855 uitbarstte en dat de Sasak's, door Arabieren opgeruid, in het O. gedeelte van het eiland 4 a 5000 man hadden bijeengebracht. Yerder vermeldt hij weinig nieuws vau deze beweging; na het beëindigen daarvan werd door de Baliërs nog een tocht op touw gezet, om den Sultan van Sumbawa tot de uitlevering van eenige naar dat eiland gevluchte opstandelingen te bewegen. Slechts betrekkelijk weinige jaren geleden, in 1881 of 1882, werd andermaal een groote samenzwering ontdekt, die ten doel had het bestaande gezag omver te werpen. Een vijftigtal raddraaiers werd op de meest barbaarsche wijze ter- doodgebracht en daarmede het oproer voor deze maal weder de kop ingedrukt. Aangezien zulke executiën aan de inheemsche bevolking door on ruststokers als godsdienstvervolging worden voorgesteld, behoeft het geen verwondering te baren, dat de stemming der oorspronkelijke bevolking tegenover hare overheerschers hoe langer zoo vijandiger wordt en dat slechts een geschikte aanleiding ontbreekt, om alge meen verzet in 't leven te roepen. De vorst van Lombok, die volstrekt alleenheerscher is, wordt in de uitoefening van zijn gezag bijgestaan door een niet geheel bekend aantal poenggawa's, die, allen Baliërs van geboorte, over een zeker aantal desa's bevel voeren en de landrente innen, doch veiligheids halve te Mataram of Tjakra Hegara wonen. In tegenspraak met andere schrijvers, die zeggen, dat te midden der Sasak's geen Baliërs wonen, zegt Heyligers, wiens opgaven alle vertrouwen verdienen dat in elke desa minstens vier a vijf huisgezinnen van het overheerschende ras metterwoon zijn gevestigd, ter einde den vorst op de hoogte te houden van den geest onder en de handelingen van de Sasak's. Niettegenstaande dezen politiemaatregel werkt echter de omstan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 540