529 Ondertusschen gebiedt de voorzichtigheid om de mogelijkheid aan te nemen, dat ook de Baliërs op dit gebied sedert wel zullen zijn vooruitgegaan. Dr. Jacobs zag te Mataram militairen, in patrouilles afgedeeld en door een gegradueerde met getrokken sabel voorafgegaan, verscheidene malen heen en weer loopen, doch komt tot de m. i. juiste conclusie, dat al die drukte aan machtsvertoon deed denken, zonder eigenlijk veel te beteekenen. Zollinger en Dr. Jacobs, hoewel veertig jaren na elkander Lombok bezocht hebbende, zijn het niettemin volkomen over de uniform eens, die door hen gezegd wordt te bestaan uit een witten hoofddoek en een buis van rood baai. Dr. Jacobs maakt bovendien nog melding van een tusschen de beenen opgenomen sarong, luitenant Bollaan noemt daarentegen den hoofddoek niet. Alleen de geoefende troepen, d. w. z. de Hindoe-Balische weer- plichtigen zijn uniform gekleed. De kapitein ter zee Arntzenius zegt in zijri werk „de derde Balische expeditie,dat de bij dien veldtocht gebezigde Lomboksche hulptroepen in houding, kleeding en wapening zoo zeer overeenkwamen met de Baliërs, dat ze bijna niet van elkander te onderscheiden waren. Uit den aard der zaak loopen de opgaven omtrent het aantal beschikbare geweren nog al uiteen. Het zou mij te ver voeren, wanneer ik de verschillende daaromtrent aangetroffen getallen ging opnoemen; het komt mij echter voor, dat ik de hoeveelheid vuurwapens gerust op 250ÜÜ mag schatten, onder welke dan zijn begrepen 1000 achterladers voor de vorstelijke personen en poenggawa's. Van de geweren wordt, in tijd van oorlog, in de eerste plaats de Balische krijgsmacht voorzien, daarna worden de overschietende vuur wapens aan een deel der Lomboksche dienstplichtigen uitgereikt, terwijl het dan nog onbewapend gebleven aanzienlijke restant dei- krijgsmacht met lansen wordt uitgerust. Verschillende schrijvers maken gewag van het feit, dat op Lombok geweren gemaakt worden en blijkbaar zijn deze mededeelingen vol komen juist. Wallace toch verhaalt op blz. 298 e. v. uitvoerig, hoe de Inlanders daarbij te werk gaan en verrijkt den tekst nog door een afbeelding van de wijze, waarop een geweerloop geboord wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 546