532 Volgens het koloniaal verslag van 1887 was de opbrengst van djagoeng voor de behoefte der bevolking ruim voldoende, uit het kol. verslag van 1885 moet worden opgemaakt, dat hoewel daartoe vele geschikte terreinen worden gevonden, de sinds 12 jaren aange vangen aanplant van koffie niet veel beteekent. Verder worden op Lombok, echter minder dan op Bali, klapperboomen gevonden en ten slotte nog tabak, suikerriet, katoen, kapok, këmiri, pinang, enz. gekweekt. Het op de bergen gevonden hout is niet zeer geschikt voor tim merhout, althans volgens Zollinger, die o. a. als bewijs daarvoor aanhaalt, dat de in zijn tijd gevestigde Heer King houtwerken, vooral planken, van Singapore ontbood. Anderen daarentegen beweren, dat op de Noordelijke bergen van het eiland deugdzame houtsoorten worden aangetroffen, van welke een ruim gebruik voor huis- en scheepsbouw wordt gemaakt. Bidara-laoet wordt daar o. a. in groote hoeveelheid aangetroffen. Ten slotte zij nog aangeteekend, dat Zollinger, Van Rijckevorsel en nog andere schrijvers melding maken van de heerlijke vruchten die ineu op Lombok vindt. Wilde dieren worden op Lombok bijua niet gevonden. De op Bali aangetroffen tijger wordt hier, evenals de wilde kat, gemist, daarentegen zijn er papegaaien, die men op Bali te vergeefs zoekt. Van meer belang is dp aanwezigheid op Lombok van een groote hoeveelheid paarden, die niet merkbaar afneemt, omdat de uitvoer met f 25 per stuk en dus zwaar belast is. Heyligers zegt, dat er op Lombok evenveel paarden ais menschen, dus 600000 stuks worden gevonden. Ze zijn, zegt hij, van een sterk ras en dragen dikwerf palen ver drie pikols rijst. Van Eek vermeldt, dat de paarden niet zeer hoog op de beenen, breed van borst zijn, kort en glad haar hebben en vurigheid aan zachtheid van inborst paren. Zij leenen zich, volgens dien schrijver en ook volgens Zollinger, bijzonder voor het dragen van lasten en kunnen, beladen met 220 KGk, twintig palen en meer per dag afleggen. Uitmuntende dieren dus voor militaire transporten. In vroeger jaren, deelt Van Eek mede, werden van Lombok jaarlijks 30000 paarden door Fransche schepen afgehaald en naar Mauritius

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 549