43 het op niet-militairen een vreemden en weinig imposanten indruk moet maken als zij twee kapiteins met sjerpen alsof de keuring niet zonder dat sieraad en wat minder plechtig zou kunnen geschieden plus een dokter, in een smerig hok zien staan, met officieele gezichten over een mand bedorven ikan kreng of zoo iets gebogen. Dat alles wordt vermeden, wanneer eenvoudig in de contracten werd opgenomen dat de aannemer de vivres ter keuring moet aan bieden in of bij de vivresmagazijnen in de verschillende kampemen ten (1). Dit zoude daarenboven nog het groote voordeel opleveren, dat de leverancier een prikkel te meer heeft om goede waar te leveren, daar hij, bij afkeuring, al dadelijk de kosten van het transport van het afgekeurde moet dragen. De levering van brood zoude o. i. eveneens in de vivresmagazijnen dienen te geschieden; de keuring kan op dezelfde wijze als thans plaats hebben. Eene dagelijksche keuring door de garnizoens-keurings- commissie zoude voor deze te bezwarend zijn en komt ons daaren boven ounoodig voor, daar brood een artikel is, waarvan de kwaliteit vrij wel eiken dag dezelfde is. B-ij quaesties met den leverancier zoude de garuizoens-keuringscommissie dan toch nog altijd uitspraak kuunen doen. Het fourageeren van het vleesch zoude op denzelfden voet als thans kunnen geschieden. Alleen komt het ons noodig voor de keuring van het lévende slachtvee in die garnizoenen, waar een militaire paardenarts of een civiel veearts aanwezig is, aan dezen op te dragen. Het is toch weinig rationeel die keuring, zooals thans plaats heeft, door onbevoegden te doen geschieden. Zoude niet een der heeren paardenartsen er toe te vinden zijn, om eene korte practische hand leiding voor het keuren van slachtvee samen te stellen De thans met die keuring belaste officieren zouden dan ten minste niet geheel onkundig van de zaak behoeven te zijn. Yan vleesch sprekende, willen wij hierbij nog wijzen op eene groote leemte in de leveringsvoorwaarden. Onbegrijpelijk is het, dat daarin niets bepaald wordt aangaande het percentage aan beenderen, (1) In de Alg. Voorschriften voor de bouwwerken der Genie is voorgeschreven dat de aannemer zijne waar ter keuring moet aanbieden op de door de directie aan te wijzen plaats. "Waarom wordt met vivres anders gehandeld?

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 54