534 Het transport van goederen uit het binnenland naar de plaatsen van inscheping geschiedt met pikolpaarden, vrachtjes van 25 KG. worden door vrouwen op het hoofd gedragen. De strenge straffen op diefstal gesteld, zijn oorzaak, dat de wegen op Lombok zeer veilig zijn te noemen en van aanrandingen van per sonen en goederen zelden of nooit iets vernomen wordt, zoodat, wan neer de oorspronkelijke bevolking niet was overgeleverd aan de tirannie van de overheersohers, de veiligheid stellig niets te wenschen zou overlaten. Aan het vrije handelsverkeer wordt de grootste belemmering in den weg gesteld, doordat de vorst, die als zeer rijk, doch tevens als verregaand inhalig en gierig bekend staat, de uit- en invoerrech ten van bijna alle artikelen aan bandars heeft verpacht. Deze bandars, die over alle kustplaatsen van het eiland verspreid zijn, heffen zoodanige bedragen bij den uit- en invoer der aangebrachte koopwaren, dat zij aan hun verplichtingen tegenover den vorst kun nen voldoen en bovendien nog belangrijke winsten behalen kunnen. Hoofdartikelen van invoer van de Inlandsche bevolking zijn zout, lijnwaden en gambir, zoodat wanneer het eiland eens werd geblok keerd, de bewoners door het gemis aan die behoeften, vooral aan dat van zout en gambir, spoedig in verlegenheid zouden geraken. Ook trekt het de aandacht dat aan brandy, arak, bier en wijn belangrijke hoeveelheden worden aangevoerd, zoodat, als men rekent dat deze dranken alleen door de Hindoe-Baliërs en enkele niet-Ma- homedaansche vreemdelingen worden gebruikt, de consumptie van geestrijk vocht onder die lieden geen zeldzaamheid kan zijn. Zollinger vermeldt trouwens deze bijzonderheid ook en zegt dat, hoewel hij nooit een bewoner van Lombok smoordronken heeft ge zien, de grooten van het land toch verzot zijn op brandy, zoete wijnen en likeuren. Op Lombok worden zeer bekwame goud- en zilversmeden aange troffen, die metalen schalen met fraai bloemwerk en gouden kris- gevesten kunnen vervaardigen. De ijzersmeden zijn in staat om allerlei soorten van landbouw-gereedscbappen, voorwerpen van dage- lijksche behoeften en wapening te maken, terwijl ook timmerlieden en bekwame metselaars niet ontbreken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 551