536 Gfouden en zilveren sieraden worden alleen door vorstelijke en hooggeplaatste personen gedragen. Het gebruik Van opium wordt alleen aan de op Bali gevestigde vreemdelingen vergund, maar is door den Yorst aan alle Hindoe- Baliërs en Sasak's verboden. Op overtreding van dit verbod staat de doodstraf of levenslange verbanning naar Karang-asem (Bali) en dat deze bedreigingen ernstig gemeend zijn, kan blijken uit het feit, dat in 1883 slechts 10 pikols van dat heulsap van Singapore zijn aangevoerd. De voeding van de Hindoe-Baliërs en de Sasak's verschilt hierin, dat de eerste geen rundrleesch, de laatste geen varkensvleesch mogen eten. Beiden vergasten zich echter aan buffel- en geitenvleesch, zoomede aan visch en gevogelte. Op het vrij aanzienlijke gebruik van geestrijke dranken wees ik hierboven reeds. YTooral de grooten en hoofden geven zich daaraan over. Zollinger beweert, dat men bij een bezoek aan Lombok zijn gastheer geen grooter genoegen kan doen dan door hem eenige flesschen brandewijn, bier, wijn en likeuren ten geschenke te geven. Alleen de mannen van den laagsten stand schijnen minder op die dranken belust te zijn. Op Lombok bestaat onder de Baliërs nog ten huidigen dage het gebruik, dat de vrouwen haar man in den dood volgen. Wel is dit niet verplichtend, doch de priesters weten de belooning, aan deze vrijwillige daad hiernamaals verbonden, zoo verleidelijk af te schilderen, dat vele weduwen nog tot dezen vreeselijken stap overgaan. De aanzienlijke vrouwen laten zich levend verbranden, de geringere moeten zich tevreden stejlen, gekrist te worden. Dr. Jacobs geeft eenige staaltjes van de eigenaardige wijze, waarop de vorst van Lombok de zedelijkheid begrijpt. Mannen worden niet toegelaten op marktplaatsen, waar vrouwen hare waar te koop aan bieden, bij tandakpartijen mogen geen mannelijke toeschouwers met de dansmeiden in nauwer aanraking komen door bijv. mede te dansen; paederastie en overspel worden met den dood gestraft, ja, eenige gewaagde muurschilderingen in 't lustverblijf te Goenoeng Sari werden op last van den vorst afgekrabd. Daarentegen schroomt dezelfde vorst niet, het rijk te overst.roomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 553