541 Waartoe dient die boog van drie passen straal? Het komt er in de practijk weinig op aan of de guide aan den omzwenkenden vleugel den boog wat groot maakt, wèl of hij hem te klein maakt, waartoe nu nog steeds aanleiding wordt gegeven. Deze aanleiding zou kunnen worden opgeheven, door te bepalen, dat de guide den boog goed ruim moet maken, en hem den guide vooral niet aan een bepaalde baan te binden, 93. De klasse treedt aan met het kapmes in arm, op de plaats rustende. Waarom nu niet op het C.° Geeft acht de positie van 94 doen aannemen, en op het C.°: In hand sabel die van §93; de positie van 94 zou daarna weer op het C.°In armsabel kunnen worden hernomen. Dit is rationeeler, dunkt mij. Het onderricht in de voorbereidende richtoefeningen moet hand aan hand gaan met dat in de recrutenschool. Zoo moet §61 —§67 S. Y. onderwezen worden vóór men tot het vaardig maken, aanleg gen en vuren overgaat. Daar 5861 nauwkeurige beoefening vereischen, kan daarmede zonder eenig bezwaar begonnen worden lang vóórdat men tot de lading in de recrutenschool overgaat. 116 R. S. Deze paragraaf is onduidelijk en heeft tot verschil van opvatting aanleiding gegeven. Waarschijnlijk wordt met: bij (regel 3 v. o., blz. 61) bedoeld: gedurende. 158. De verkorte stoot is, zóó als het reglement het voorschrijft, te onnatuurlijk. Beter is het den halven uitval te doen, terwijl het geweer naar achteren wordt teruggetrokken. 165. Deze paragraaf kan door het meerendeel van het kader niet onderwezen worden het kader dient dus in die richting te wor den opgeleid. De laatste alinea van die paragraaf dient te verval len, daar zij te moeilijk uitvoerbaar is. Wil men toch eenig nut ervan hebben, dan zou men den recruten handigheid met het om gaan van de sabel moeten leeren. 270 III, 3e alinea. De hier voorkomende bepaling acht ik ver keerd. Beter is het den man te leeren, de commando's van den onder wijzer met schijnbewegingen te volgen. Wanneer men, tegenover den vijand staande, „Aan" commandeert en er is iemand, die het geweer afzet, in plaats van het commando te volgen, dan wordt de aandacht van den commandant afgeleid, zoo ook die van de nevenlieden van den man en het salvo zal hoogstwaarschijnlijk een slecht salvo zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 558