542 Wat het onderricht in het S. V. aangaat, is het misschien niet van belang ontbloot, er nog eens op te wijzen, dat het richten met beide oogen open kan geleerd worden, en aldus manschappen voor de infanterie kunnen worden bespaard. Wat de oefening in het tirailleeren in het terrein aangaat, valt op te merken, dat het stelling nemen door groepen en sectiën in ver schillende soorten van terrein dikwijls te weinig beoefend wordt. Het kader heeft er over het algemeen weinig begrip van. Toch zijn de gevallen, waarin een sergeant eene klasse in het tirailleeren moet africhten, talrijk genoeg. Men zou mij kunnen tegenwerpen, dat het voldoende zou zijn, in dien het kader daarin werd afgericht. Ik zou daarop moeten ant woorden, dat ik het van te veel belang acht, dat ook de soldaten een vluggen blik op het terrein hebben. Het in een zeer kort tijds verloop zoo spoedig mogelijk gedekt stelling nemen kan van veel in vloed zijn op het goed slagen van eenige manoeuvre. Yerliezen in eene stelling, waar men ongedekt is, zijn soms zoo spoedig geleden! Men denke slechts aan de tegenwoordige klein-kaliber repeteer geweren met rookzwak buskruit!En heeft eenige afdeeling eene verkeerde stelling ingenomen, dan zal ze gedwongen worden onder het vuur van den vijand eenige passen achterwaarts te marcheeren om gedekt te zijn. In vele gevallen toch kiest men stelling te dicht bij den vijand. In den rand van een koffietuin bijv. is men vrij onge dekt, terwijl men 10 tot 15 passen naar binnen dikwijls een even goed uitzicht over het voorterrein heeft, terwijl men geheel onzicht baar is voor den tegenstander. Hetzelfde valt op te merken bij het bezetten van den rand eener hoogte door tirailleurs in liggende hou ding 234 R. S.). In dit geval heeft men niet alleen meer gezichts dekking, maar ook meer dekking tegen het vuur van den vijand. Ook het overbrengen van bevelen is eene oefening, die dikwijls ver waarloosd wordt. Yele sergeanten hebben recruten afgericht, zonder ooit eenige oefening met hen daarin gehouden te hebben. Ten slotte wensch ik er op te wijzen, dat de duur van oefening zeer verlengd wordt door regenmoessons. De slechts weinige passen breede corridors worden overpropt met recruten, die dientengevolge op zeer onvolledige wijze geoefend worden. Kazernes met dagverblijven

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 559