551 werd geplaatst in een Fransche machine-fabriek, te midden van Fransche boeren of in een Fransche compagnie? Zeker niet. En toch zullen zij het bespottelijk vinden, indien de vader, wiens zoon later in een Fransche schoenen-fabriek zijn vak moet leeren, dien zoon slechts schoeumakers-Fransch laat onderwijzen, d. w. z. speciaal die uitdruk kingen, welke op een dergelijk atelier dagelijks voorkomen. Welnu, hetzelfde geldt voor 't Maleischleer onzen toekomstigen officieren het Maleisch en zij zullen zich in het dagelijksch leven in Indië spoedig geheel op hun gemak gevoelen Bovenstaande beschouwingen vloeiden ons, om zoo te zeggen on willekeurig, uit de pen, nadat wij kennis gemaakt hadden met de pas uitgekomen handleiding voor het Maleisch in de kazerne van den kapitein der Genie M. C. van Rouveroy van Nieuwaal. Wij willen nu dien arbeid nader beschouwen en zullen daartoe den schrijver op den voet volgen. Omtrent de Inleiding kunnen wij kort zijn. Immers, na lezing van het vorenstaande, zal niemand onder onze lezers nog betwijfelen, of wij het geheel eens zijn met den schrijver, waar hij zegt: „het zoogenaamde Kazerne-Maleisch is het ellendigste Laag-Maleiseh dat er bestaat". Deze uitdrukking in verband met de woorden: „het ge- „volg daarvan nl. van het spreken van zulk een afschuwelijk Ma- „leisch door Europeanen in de kazerne is, dat Europeanen en „Inlanders elkaar dikwijls slecht begrijpen en dat de laatsten menig- „maal door hunne blanke superieuren met weinig sympathie en vaak „onmenschkundig worden behandeld", deed ons de hoop koesteren, dat het doel van deze handleiding vóór alles zou zijrjdie Euro peanen voor hun taak berekend te maken, d. w. z. hun een taal aan de hand te doen, die, zonder te veel van bun begiip te vergen, hen in staat zou stellen met de Inlanders om te gaan en hen niensch kundig en rechtvaardig te behandelen. In deze verwachting werden wij nog versterkt, door de verwijzing naar de „Verzameling van Maleische woorden en uitdrukkingen, die „in den omgang met den niet-Europeescben militair te pas komen" van de hand van den kapitein der Infanterie P. van Lawick van Pabsf, volgens den Heer Rouveroy van Nieuwaal een zeer bruikbaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 568