564 Zonneschermen hij het schijfschieten. Toen ik onlangs bij den officier van wapening een van bamboe en atap vervaardigd scherm zag staan en informeerde waarvoor dit dienen moest, werd mij gezegd dat dit op het schijfschietterrein zou worden gebruikt om den schutter en den onderofficier, belast met het aanteekenen dei- schoten, tegen de zon te beschutten. Dit, naar ik verneem, een aanbevolen model, is hier nog niet gebruikt, en weet ik dus niet, of het in alle opzichten als practisch mag worden beschouwd. Een vroeger door mij voor hetzelfde doel gebezigd scherm voldeed echter zeer goed en wil ik het daarom hieronder nader omschrijven. Bechtstandig op bijv. 3 M. afstand van elkaar, worden kokers van bamboe petong of liever nog van hout, met eene opening zóó groot, dat er eene gewone bamboe ruiin in kan, in den grond geplaatst. Deze ko kers worden zoodanig geplaatst, dat de lijn, die ze verbindt, nagenoeg- loodrecht komt op de invallende zonnestralen om 7 a 7\ uur 's morgens. (1) Aan de boveneinden van twee bamboes van bijv. 3^ M. lengte wordt een stuk van een oud afgekeurd brandzeil, groot 3 op 3 M., met twee der hoeken flink vastgemaakt, terwijl de andere twee hoeken van dat zeil voorzien worden van een stuk touw van 1-5 M. lang. Men kan dus, naarmate de zonnestralen onder grooteren hoek invallen, den onderkant van het zeil naar buiten brengen en de touwen aan houten pennen bevestigen. Daar de hierboven bedoelde kokers op alle afstanden waarop geschoten wordt, moeten aangebracht zijn, op de wijze als zooeven is aangegeven, behoeft men bij het overgaan op een anderen afstand de pennen slechts uit den grond te trekken niet de touwen los te maken de bamboes één voor één uit de kokers te lichten, het zeil naar verkiezing op eene der bamboes op te rollen en het geheel weder op den volgenden afstand als voren te plaatsen. Dit verplaatsen geschiedt met het grootste gemak door één man, zoo wel Inlander als Europeaan. Valt do zon op het terrein, van voren in, niets belet ons in het zeil eene al of niet te sluiten opening te maken waardoor de schutter, vuren de, schijf en kogelvanger geheel kan zien. Een oud, afgekeurd braudzeil werd gekozen, omdat die afgekeurde zei- (1) Dat uur wordt genoemd omdat, gemiddeld genomen, het schijfschieten tusschen 6 en 8J uur 's morgens plaats heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 581