- 48 Voor een dergelijken transportdienst zouden 't best de echte berg- paardjes kunnen dienen, bijv. die van het eiland Elores. Die dieren toch zijn gewoon aan het bergen beklimmen, en daardoor buitenge woon sterk ontwikkeld. Dikwijls zag ik ruiters op dergelijke paai'djes steile berghellingen beklimmen of ravijnen afdalen en opklimmen, 't geen zelfs voor een voetganger hoogst bezwaarlijk zoude zijn. Verder zoude een practisch maar licht pakzadel moeten uitgevon den worden, dat stevig en toch het paard niet hinderlijk is. Men zou dan bijv. met een twintigtal paarden, waarbij een paar drijvers zijn aangesteld, een proef kunnen nemen liefst in bergach tige streken en die paarden zoetjes aan gewennen aan het dragen van vrachten, tot een zeker maximum gewicht, bijv. 80 KG,, zal zijn bereikt. Eerst wanneer 't blijken mocht, dat de proef goede resultaten heeft afgewmrpenkan worden overgegaan tot eene volledige organisatie van den transportdienst. Mij dunkt, dat 't niet anders dan goede resultaten kan opleveren, en dat de kosten van aankoop, onderhoud enz. dier paarden wel opwegen tegen de bezwaren van den transportdienst met dwangar beiders, zooals tot nu toe het geval is. Bovendien levert het vervoervan vivres per pikolpaarden het groote voordeel op, dat het aangebrachte geheel ten nutte komt van den troep, hetgeen natuurlijk bij een vervoer per dwangarbeiders niet het geval is, daar deze toch hun aandeel van het aangevoerde eischen. Voor de dekkingen der transporten zoude de veiligheidsdienst beter te betrachten zijn; de pikolpaarden toch kunnen veel beter gesloten achter elkaar marcheeren dan een hoop dwangarbeiders, waaronder 't zoo moeielijk is de vrachten naar 's mans krachten af te meten. Niet zelden gebeurde 't dan ook, dat, hetzij door onwil of wel door vermoeienis, er een zijn vracht liet vallen en met geen mogelijkheid noch door bedreigingen noch door straffen te bewegen was die weder op te nemen, waardoor een oponthoud ontstond dikwijls van verscheidene minuten, zonder nog te spreken van de moeielijk- heid om een weggeworpen vracht te verdeelen onder de andere reeds bevrachte dwangarbeiders of wel onder de als reserve meegevoerde dwangarbeiders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 59