56 schrijven der conduitelijsten, terwijl in de drie laatste paragrafen der Instructie (Slotbepalingen) is aangegeven op welke officieren van het leger zij niet van toepassing is, hoe en door wien de conduite- beoordeelingen van de officieren, belast met de instructie of het bevel van korpsen Barisan of andere Inlandsche troepen, moeten worden opgemaakt en voorts dat zij in algemeenen zin ook van toepassing is op de militaire ambtenaren. De modellen A, B en C, gevoegd bij de Algemeene Order, geven de inrichting aan van den legger-conduitelijst, het afschrift conduite- beoordeeling en den veranderingstaat. Achtereenvolgens zullèn we nu die drie hoofdstukken behandelen. HOOFDSTUK I. 3 geeft aan bij wien de leggers-conduitelijst berusten; daaruit zien we dat een geringe wijziging in de vroeger geldende regeling is gebracht, namelijk dat thans ook de leggers-conduitelijst van de op zich zelf staande officieren van wapens en diensten op Java, geheel Sumatra, waaronder ook Atjeh en Sumatra's Oostkust, Banka en Riouw in garnizoen berusten bij den afdeelings- of gewestelijk militairen com mandant, terwijl dit vroeger alleen het geval was met die der in de overige buitenbezittingen op zich zelf staande officieren van wapens en diensten. Wanneer eene wijziging der vroegere regeling wenschelijk was, waarom dan geen wijziging in tegengestelden zin, nl. dat de leggers conduitelijst van alle op zich zelf staande officieren berusten bij den algemeenen wapen- of dienstchef. Die op zich zelf staande officieren zijn immers allen officieren van speciale wapens en diensten, terwijl de afdeelings- of gewestelijk militaire commandant bijna altijd en tot nu toe steeds van de infanterie is, en deze heeft met den eigenlijken werkkring dier officieren slechts zeer weinig bemoeienis. Hunne inspectie over cavalerie, artillerie en genietroepen toch zal zich vide art. 7 der Instructie voor het houden der algemeene jaarlijksche inspectiën door de afdeelings- en gewestelijke militaire commandanten (A. O. 1887 N°. 62) bepalen tot het nagaan van de verpleging, huisvesting, uitrusting en wapening dier korpsen, zoomede

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 67