61 meene Order N°. 58 van 18-77, in de Nieuwe Instructie overgenomen, nagenoeg woordelijk, daar men slechts hier en daar eene kleine bijvoeging of wijziging aantreft. De daar gegeven wenken en voorschriften waren, met ééne enkele uitzondering, zoo goed en duidelijk gesteld, dat het den samenstel ler zeker onnoodig is voorgekomen de redactie dier paragrafen te wijzigen. Die uitzondering maakt de 5e alinea van 23 der nieuwe Instructie. Had de samensteller dezer Instructie deze paragraaf met meer aandacht gelezenzeer zeker zou hem het ongerijmde en tegenstrij dige in den aanhef der 5e alinea niet zijn ontgaan en ware met eene kleine wijziging in den zinbouw het goede beginsel, in die alinea neergelegd, gebaat. Thans wordt er eigenlijk eene dwaasheid verkocht. Hoe kan toch eene te ver gedreven nauwgezetheid oorzaak zijn van eene gelijk en gelijkvormige invulling van de kolommen van het binnenblad? 22 verlangt dat de conduitelijsten met de meest mogelijke nauw gezetheid worden ingevuld en in de onmiddellijk daaropvolgende paragraaf wordt de beoordeelaar tegen eene te ver gedreven nauw gezetheid gewaarschuwd. Ook de woorden eene misplaatste vrees om dezen of genen onrecht te doen, kan tot eene zoodanige handelwijze (eene gelijk en gelijkvor mige invulling) leiden, hebben geen zin. Wanneer de eerste lettergreep van het in den vorigen zin door ons gecursiveerde woord ware weggevallen, dan zou dit eenigen zin hebben. De beoordeelaar doet den beoordeelde geen onrecht aan wanneer hij hem gunstiger beoor deelt, dan hij verdient; hij begaat alsdan alleen onrecht tegenover de andere hem ondergeschikte officieren, welke hij niet naar dien zelfden maatstaf signaleert. Onrecht doet de beoordeelaar door niet op te volgen het stellige voorschrift, in 22 vervat, door nl. de conduitelijst niet met de meest mogelijke nauwgezetheid in te vullen. Werd dat voorschrift steeds opgevolgd; stond den beoordeelaar dat verlangen van het Legerbestuur steeds voor oogen; besefte hij dat door den eenen gunstiger te beoordeelen dan deze verdient, hij

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 72