62 zooveel anderen nadeel berokkent, voorzeker het doel, met de con duitelijsten beoogd, zou beter bereikt worden. Het zouden in waarheid bescheiden worden,'die de hoogere autoriteiten in staat zouden stellen, zich een juist oordeel over den betrokken persoon te vormen. Maar helaasdat doel werd met de vorige instructie niet bereikt en ook deze zal daarin geene afdoende verbetering kunnen aanbrengen. Alle in de nieuwe Instructie vervatte bepalingen zullen niet kunnen voorkomen dat de chef sympathie voor den een, antipathie tegenover den ander gevoeltzij zullen het kassianstelsel niet uit het Indische leger verbannenzij zullen de vrees voor nota's van verde diging bij sommige chefs niet wegnemenzij dwingen de beoordeelaars niet om hun eigen gevoelen in de conduitelijst ter neer te zetten. Nu het ook in de vorige Instructie gestipuleerde verlangen, dat de conduitelijsten met de meest mogelijke nauwgezetheid moeten worden ingevuld, niet heeft kunnen voorkomen, dat aan ongeschikte personen verdienste en geschiktheid voor bevordering werden toege kend, heeft het ons verwonderd dat het Legerbestuur alleen in wijziging van den vorm der conduitelijsten en van de redactie van de toelichtende artikelen het middel heeft gezocht om verbetering in dien toestand aan te brengen. Andere middelen stonden toch eveneens ten dienste, bijv. het aangeven van de eischen voor de verschillende rangen en betrek kingen in het leger (hierop komen we later terug) en het vorderen van een eed van de beoordeelaars, dat zij die lijsten volgens hun beste weten hebben ingevuld. Het Legerbestuur zou in deze slechts het voorbeeld van onze Marine hebben te volgen. Aan den voet der conduiterapporten betreffende de zeeofficieren vindt men nl. de volgende clausule: „De ondergeteekendecommandeerendeverklaart op den aan den Lande gedanen eed dat hij bij het eigenhandig invullen van dezen conduitestaat te werk is gegaan naar zijne beste overtuiging en zoo, dat daarbij, voor zooverre hem bewust is, evenmin verdiensten vergroot of verkleind, als gebreken verzwegen zijn." Het belang dat de staat heeft bij eene juiste invulling der con duitelijsten is toch zeker even groot, als dat bij het verkrijgen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 73