63 valide soldaten. Eu waar in geneeskundige certificaten en zelfs op reisdeclaratiën een eed wordt gevorderd, ware die eisch bij con duitelijsten zeker niet misplaatst geweest. HOOFDSTUK III. Bijzondere bepalingen betrekkelijk het inschrijven der conduitelijsten. Buitenblad 32). In de inrichting van het buitenblad van den legger-conduitelijst is in zoovere wijziging gekomen dat daarop niet meer behoeft te worden vermeld: de geboorteplaats en het aantal onverzorgde kinderen van beoordeelde, alsmede de woonplaats van diens vaders, terwijl daarop thans moet worden bekendgesteld, of be oordeelde is: Nederlander of vreemdelingdit laatste zeker in verband met het Koninklijk besluit dd. 28 Mei 1876 N°. 19 A. O. 1876 N°. 104— bepalende., dat: vreemdelingen, na 1 Januari 1876 aange steld tot officier bij het Iudisch leger, niet voor bevordering bij een der vier hoofdwapens of bij de militaire administratie in aanmer king kunnen komen, dan nadat zij als Nederlander zijn genaturaliseerd. De verbazing van menigeen zal het gaande gemaakt hebben, dat ook bij deze instructie wordt verlangd dat op het buitenblad van den legger-conduitelijst het beroep des vaders wordt vermeld. Daar uit toch wordt opgemaakt, dat het het verlangen is van het Legerbe stuur, dat bij de beoordeeling over de geschiktheid voor de hoogere en hoogste rangen in het leger de maatschappelijke positie dos vaders wordt in aanmerking genomen, daar anders toch eene dei gelijke aanteekening geen nut heeft. In Europa laat zich een dergelijke eisch eenigszins verklaren; hier in Indië, waar personen, van soms zeer obscure afkomst mits zij slechts vreemdeling, geen Nederlander zijn naar de hand der dochteren van de eerste families mogen dingen en als schoonzoon worden geaccepteerd, niet. En hier nu schijnt men dien eisch te willen handhaven, terwijl thans zelfs in het aristocratische Duitschland personen uit alle standen der maatschappij voor officier kunnen in aanmerking komen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 74