64 mits zij slechts het bewijs leveren van op eene voldoende geldelijke ondersteuning van de zijde hunner bloedverwanten te kunnen rekenen. Een gelukkig verschijnsel moet het daarentegen genoemd worden dat het aantal onverzorgde kinderen van beoordeelde niet meer op het buitenblad moet vermeld worden. Hiermede is de schijn wegge nomen dat bij de beoordeeling ook rekening moest gehouden worden met de familieomstandigheden van den betrokken persoon. Overigens komt het ons voor dat de beantwoording der punten a tot en met f van het buitenblad, alsmede de invulling van de kolommen 2 en 3 van het binnenblad gevoegelijk achterwege konde blijven daar al hetgeen men hier bekend stelt uit het extract-stamboek blijkt en dat wanneer men wil nagaan, of de beoordeelde meer dan 40 dienstjaren telt, men aan die gegevens niet voldoende heeft, maar het stamboek-extract moet raadplegen. Zij maken de conduitelijsten alleen noodeloos omslachtiger, geven aanleiding tot vergissingen en deze weder tot bemerkingen. Kolom 4 35), bestaande uit de vroegere rubrieken 5 en 7. Eene vergelijking der toelichtende artikelen doet zien, dat in de wijze van invullen eenige vereenvoudiging is gebracht. Thans behoeft namelijk niet in 't bijzonder meer vermeld te worden, of beoordeelde zijne zedelijke en maatschappelijke verplichtingen naar eisch vervult en voorts niet dat hij in het afgeloopen jaar zooveel maal voor het maken van schulden werd aangeklaagd en gestraft. Een dusdanige aan- teekening is nu slechts noodig, wanneer de aard en hoeveelheid der schulden beoordeelde bepaaldelijk tot schuldenmaker stempelen. Kolom 5 36). Vergelijkt men deze paragraaf met 43 der vorige Instructie, dan valt het onmiddellijk op, dat de eerste en tweede alinea van 43 onderling van plaats hebben verwisseld. "Welke bedoeling daarbij heeft voorgezeten is niet recht duidelijk wel is het aan te nemen dat de reden dier wijziging moet gezocht worden in de omstandigheid dat in de vroegere conduitelijsten het karakter van de gunstig gesignaleerde officieren in den regel be schreven werd als te zijn: flinkmet de variatie: fermbedaard en zelfstandig; terwijl bij de minder goede officieren aan die bijvoege-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 75