69 beoordeelde in dit of dat vak te kort schiet, dan wordt de betrokken persoon gedwongen zich op de studie daarvan toe te leggen en zal een volgende chef zich moeten overtuigen van de vorderingen, door hem gemaakt. Doet deze dit niet, dan komt bij conform-invulling dier kolom beoordeelde zeker tegen die aanteekening op en komt de nalatigheid van beoordeelaar aan den dag; wijzigt laatstgenoemde die kolom, zonder onderzoek, in gunstigen zin, dan verzaakt hij zijn plicht en loopt hij gevaar dat een volgende beoordeelaar zijn nalatig heid aan den dag brengt. Aangaande sub 2 moeten we aanteekenen dat eene eenvoudige vermelding van het gedetacheerd geweest zijn bij eene militaire in richting niet in de conduitelijst te huis behoort, maar in het stamboek extract, waar zij trouwens ook voorkomt. Sub 3 is eene vereenvoudiging, tevens verbetering; in zoover nl. dat dansen, zwemmen, enz. de militaire waarde van een officier niet verhoogen; daarentegen komt het ons voor dat een vermelding van den graad van bedrevenheid in schermen en gymnastiek in de con duitelijst niet achterwege mag blijven, vooral niet nu aan de oefe ning der soldaten daarin groote waarde wordt gehecht. Paardenkennis en africhtingskunst behooren tot de militaire kun digheden, waarin een officier van een bereden wapen niet te kort mag schieteneene speciale vermelding dat hij daarvan op de hoogte is, is derhalve overbodig. Kolom 7 38). Uit deze kolom moet blijken de graad der geest vermogens, de wetenschappelijke kundigheden, de kennis van vreemde talen en de talenten van beoordeelde. Dit alles werd vroeger om schreven in de kolommen 8 en 11, terwijl men in kolom 14 vond aangeteekend, of beoordeelde zich al dan niet toelegde op de ver meerdering zijner kennis en of zulks met vrucht geschiedde of niet. Omtrent de 5° alinea van 38 kan ik niet nalaten aan te teekenen, dat de vermelding, waar de officier zijne opleiding ontving, niet vol doende is om zich een algemeen denkbeeld te vormen omtrent diens wetenschappelijke kundigheden. Ware dit zoo, dan zou men ook kunnen aannemen dat alle officieren, die aan een zelfde inrichting hunne opleiding tot officier ontvingen, van de verschillende vakken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 80