70 waarin zij onderwijs genoten, evengoed op de hoogte zijn. De stu dielasten der instructeurs en het procesverbaal van examen bewijzen het tegendeel. Wat aangaat de volgende alinea vermelding der wetenschappen (wiskundige, letterkundige en andere, of onderdeelen daarvan), waar aan de officier zich bij voorkeur en met succes wijdt of in welke hij het meest uitmunt verwijzen we naar onze aanteekeningon om trent kolom 6, namelijk naar hetgeen we daar zeiden omtrent de militaire kundigheden. Wel heeft het Legerbestuur meerderen waarborg voor de waarde van dergelijke aanteekeningen willen hebben en daartoe de woorden: „en met succes" in de betrekkelijke bepaling tusschengevoegd, doch of dit zal helpen, blijft de vraag, de ondervinding zal dit moeten leeren. Kolom 8 39). In deze kolom behoort, evenals in de vroegere kolom 13, te worden vermeld de soort van ijver alsmede de wijze van dienen, terwijl thans nog in kolom 8 moet worden bekendge- steld de wijze van omgang met zijne minderen, hetgeen vroeger in kolom 6 karakterbeschrijving geschiedde, waar het echter min der thuis behoorde. Ook omtrent kolom 9 de vroegere kolommen 14 en 15 valt niets bijzonders aan te teekenen. Aangaande kolom 10 41 valt eene verbetering te consta- teeren. "Volgens de vroegere vigeerende bepalingen moest toch het vermelden der geschiktheid voor speciale betrekkingen nu eens in kolom 16, dan weder in kolom 11 geschieden; vergissingen kunnen nu daarmede niet meer plaats hebben. Ook de bepaling dat eene aanteekening aangaande de kennis en den aanleg voor den dienst bij den generalen staf niet meer noodig is, is juist gezien, daar die vermelding toch nimmer eenige waarde had, tenzij den betrokken persoon de geschiktheid voor dien dienst door het Legerbestuur was toegekend. In de toelichtende paragraaf missen we de bepaling, dat bij ont kennend antwoord deze kolom met eene streep kan worden inge vuld; eene dergelijke bepaling vindt men wel omtrent kolom 3.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 81