72 doordienen, terwijl zij door meer geschikten konden worden ver vangen hetgeen in de eerste plaats zou zijn geweest in 't belang van den lande, in de tweede plaats zou voorkomen hebben de in de laatste jaren zoo slechte promotie bij het wapen der infanterie. Hoewel, zooals gezegd, de bepaling in de 3e alinea van 42 dezer Instructie het den chef moeilijker maakt zich aan het uitspreken van een pertinent oordeel te onttrekken, sluit zij echter daartoe niet geheel den weg af. Wordt namelijk kolom 11 met: „Heen" ingevuld en in kolom I achterblad overeenkomstig de 2C alinea van 42 aangeteekend: „De ontkennende invulling van kolom 11 is geschied, omdat door mij niet kan beoordeeld worden of beoordeelde eene uit drie wapens bestaan de troepenmacht kan aanvoeren", of wel: „Aangezien beoordeelde niet in de gelegenheid is geweest, een bataljon in 't gevecht te oefenen, is kolom 11 met: Neen ingevuld," dan zal men zich daarbij wel evengoed moeten neerleggen als vroeger en beoordeelde naar een ander garnizoen moeten overplaatsen, alwaar gelegenheid bestaat, om zich ook van zijne bedrevenheid in dat punt te overtuigen. Men ziet het middelen genoeg, om zich ook bij de nieuwe inrichting der con duitelijsten van het uitspreken van een afdoend oordeel af te maken. Kolom 12 met stilzwijgen voorbijgaande, komen we aan de ko lommen op het achterblad, bevattende in kolom I, bij ontkennende invulling van kolom 11, de toelichting daarop en wijders een algemeen oordeel omtrent beoordeelde van den eersten beoordeelaar, en voorts in de kolommen II en III het oordeel van de hoogere chefs. Kolom I achterblad is in den regel voor beoordeelde de meest ge wichtige ten minste zij moest dit zijn daar het zijn onmiddellijke chef is, die deze kolom invult en welke het beste in staat is hem juist te beoordeelen. „Van de kolommen op het achterblad" zoo lezen we in de 3e alinea van 44 „moet voornamelijk gebruik worden gemaakt, om zonder in herhalingen te treden van hetgeen reeds op het binnenblad is bekendgesteldin beknopte bewoordingen of door eene korte aan- teekening een algemeen oordeel omtrent den betrokken persoon uit te spreken, waardoor de beoordeeling zoo volledig mogelijk kan zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 83