73 en de hoogere autoriteiten in staat zullen wezen, om de aanbevelens waardige officieren boven de middelmatige op prijs te stellen. Het is dus niet de bedoeling, dat in deze kolommen steeds het een of ander moet worden gezegd, bijv. dat beoordeelde den zoo- veelsten bij het korps is aangekomen en dergelijke aanteekeningen, welke niet de minste waarde bezitten en waarmede kolom I in den regel, bij gebrek aan beter, werd ingevuld. Slechts wanneer de beoordeelde in sommige opzichten, bijv. in militaire of wetenschappelijke kundigheden, militaire eigenschappen of in zijne wijze van dienen, als anderszins boven zijne collega's uitblinkt, hetgeen niet altijd uit de kolommen van het binnenblad kan worden opgemaakt, biedt kolom I gelegenheid aan, om daarvan in 't bijzonder te doen blijken. In het verleenen van afschrift aan beoordeelde van de ongunstig ingevulde kolommen en de bepaling dat het hem veroorloofd is tegen die beoordeeling met de meeste bescheidenheid zijne bezwaren in te breDgen, is geen wijziging gekomenalleen is thans aangegeven bin nen welk tijdperk eene maandhij zijne verdediging moet indienen. Laat beoordeelde het in 45 aangegeven tijdstip onbenut voorbij gaan, dan wordt aangenomen dat hij de ongunstige aanteekeningen in zijne beoordeeling verdiend acht. Alleen wanneer wettige redenen kunnen worden aangevoerd, om den termijn van eene maand te ver lengenzooals bijv. bij ziekte, opvragen van stukken wordt zijne reclame ook later nog in behandeling genomen. Hoewel het regel is dat dergelijke reclames worden afgewezen, hebben ze in de laatste jaren voor de betrokken personen soms verrassende resultaten gehad. Zekerlijk hebben ook deze er toe bijgedragen, dat het aantal reclames is toegenomen. In hoofdzaak moet dit verschijnsel echter worden toegeschreven aan den ongelijken maatstaf, waarmede de officieren door hunne chefs worden beoordeeld, vooral waar het de beoordeeling van kapiteins betreft. Dien chefs kan men echter dit niet alleen wijten. Immers zelfs wanneer men aanneemt dat ieder chef zijne ondergeschikte kapiteins steeds met de meeste nauwgezetheid beoordeelt, zullen deze naar een ongelijken maatstaf worden beoordeeld. De eene vermeent dat de wetenschappelijke kundigheden, de andere dat practische ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 84