BOEKAANKONDIGING. Eenige plaatsruimte in het Ind. Mil. Tijdschrift, kom ik vragen, om de aandacht van deszelfs talrijke lezers te vestigen op een werk, dat spoedig het licht zal zien en dat zoowel om het daarin behandelde on derwerp, als om de wijze waarop hetzelve behandeld wordt, naar mijne meening, de aandacht der geheele militaire wereld in Nederlandseh-Indië ten volle waard is. Vermoedelijk nog in de maand Januari a. s. zal namelijk bij de Heeren Van Dorp Co. te Semarang het eerste gedeelte van een handboek over militaire rechtspleging verschijnen; in dat gedeelte wordt het formeele militaire strafrecht behandeld, terwijl een paar maanden later, het twee de gedeelte (dat reeds persklaar is), waarin liet materieels militaire straf recht behandeld wordt, zal volgen. De vervaardiger van dit werk, de Heer A. V. L. Barre, sergeant majoor-schrijver ter militaire auditie te Willem I, heeft gedurende de vijf jaren, welke hij in die betrekking werkzaam is, eene ernstige studie van het militaire recht gemaakt en hij bewijst zulks door het in het licht geven van bovengenoemd werk. Dat die schrijver door het vervaardigen er van een nuttig werk heeft verricht, hoop ik in de volgende regelen aan te toonen! Het is een feit van algemeene bekendheid dat literatuur op het ge bied van militaire rechtspraak, althans speciaal voor Indië, uiterst schaarsch is; ja, zich hoofdzakelijk bepaalt tot de bekende handleiding van Mr. Van der Hout en den 1™ luitenant der Infanterie II. J. Prins, vermeerderd en bijgewerkt door den toenmaligen len luitenant der Infan terie J. A. P. Grevers en alhoewel nu ontegenzeglijk veel goeds in dat werk wordt gevonden en hetzelve niet van practisch nut is ontbloot, kan toch, naar mijne bescheidene meening, die handleiding niet een in alle opzichten geschikt leerboek voor aanstaande officieren en militaire rechters genoemd worden. De practijk bewijst zulks; herhaaldelijk toch moeten processen-verbaal van onderzoeken, buiten de residentie van den krijgsraad gehouden, tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 96