86 herstel van informaliteiten worden teruggezonden, alhoewel die proeessen- verbaal de duidelijke sporen dragen dat laatstgenoemd werk bij derzelver samenstelling is geraadpleegdtelkens toch stuiten officieren-commissa rissen met een onderzoek belast, zoomede de leden van den krijgsraad op moeilijkheden, omdat in die moeilijkheden voor hen in meergenoemd werk niet wordt voorzien. Een voorname grief, welke dikwijls en terecht tegen dit werk wordt te berde gebrachtis dezedat de inhoud niet geeftwat de titel belooft, nl. eene Mhandleiding ten gebruike bij de uitoefening der mili- tairo rechtspleging"; zulk eene handleiding toch moet een leerboek zijn, dus een boek, waarin men iets meer moet kunnen aantreffen dan het bloot weergeven van den tekst der wet met hier en daar eenige toelich tende aanteekeningen. In een leerboek moet men allereerst vinden eene logischerationeele verdeeling der te behandelen stof, een zekere groe- peoring van aan elkaar verwante wettelijke bepalingen met eene volledige verklaring of toelichting van ieder afzonderlijk gedeelte, en vooral is dat een vereischte voor een leerboek over militair rechtomdat onze militaire strafwetboeken met veel overhaasting en groote zorgeloosheid zijn samengesteld; derzelver bepalingen zijn voor het meerendeel ont leend aan het oud-IIollandsch Recht en zij hebben dus tot grondslag een verouderden en ons thans geheel vreemden rechtstoestandvele artikelen der thans vigeerende militaire strafwetboeken staanhoewel met elkaar nauw verband houdende, zonder eenige regelmaat dooreen en bij der zelver plaatsing in den tekst heeft geen leidende gedachte voorgezeten, zoodat het dikwijls hoogst moeilijk is, om in den doolhof onzer militaire strafwetgeving den weg te vinden. Ook mist men in de bovenbedoelde handleiding voel, wat noodzakelijk daarin zoude moeten voorkomen; over de algemeene beginselen van straf recht en de vereischten tot het bestaan van oen strafbaar feit, zooals bijv. opzet, schuld, enz. wordt in het geheel niet gesproken; evenmin vindt men er beschouwingen in over bewijs, toerekenbaarheid, poging, daderschap, medeplichtigheid, samenloop van misdrijven, recidive, ver- schoonende en verzachtende omstandigheden, het kenmerkend onderscheid tusschen en de vereischten tot het bestaan van de meest voorkomende misdrijven van het gemeene recht, etc. Dit een en ander zal wel voldoende zijn, om in het licht te stellen de dringend bestaande behoefte aan een nieuwe, practische handleiding of leerboek, handelende over militair recht. In die behoefte nu voorziet de handleiding van den sergeant-majoor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 97