88 door mij aangekondigde werk een geschikt en betrouwbaar boek is, dat beantwoordt aan het doel, waarmede het is geschreven, nl. het samenstellen van een leerboek voor hen, die zich in hot militaire recht willen be kwamen en dat recht moeten toepassen zooals ik reeds zeide, voorziet het ongetwijfeld in eene reeds lang gevoelde behoefte, zoodat het, ook met oog op de aangename wijze, waarop alles wordt medegedeeld, welke tot het lezen en bestudeeron er van uitlokt, buiten kijf, zijn weg wel zal vindon. Misschien zal de een of ander, die deze aankondiging leest, denken: „nu ja, alles goed en wel, maar waartoe zou ik mij nu nog een handboek over militair recht, gebaseerd op de thans nog vigeerende strafwetten aanschaffen, terwijl de zoo zeer gewenschte herziening der Indische mi litaire strafwetgeving binnenkort tot stand zal zijn gekomen? Dat ook ik de herziening der thans bestaande militaire strafwetgeving dringend noodzakelijk acht, zal, na hetgeen ik hierboven daarover zeide, geen nader betoog behoeven, doch ik betwijfel het of die terecht zoo zeer gewenschte herziening wel zoo spoedig tot stand zal komen. In de memorie van toelichting van Mr. Van der Hoeven op het dooi dezen hoogleeraar ontworpen concept van een nieuw militair Strafwetboek voor Nederland, leest men toch (blz. 53 en 56), dat de den ontwerper, door Z. M. den Koning gedane opdracht, uitsluitend de herziening van het materieel militair strafrecht betreft en wel de vervanging van de crimineele wetboeken voor het krijgsvolk te water en voor dat te lande door één gemeenschappelijk Strafwetboek en voorts dat eerst, zoodra de herziening van het materieel strafrecht tot stand gekomen zal zijn, die van het formeel recht (Rechtspleging) kan worden voorbereid en, naar men hooptbinnen een niet al te lang tijdsverloop tot stand gebracht worden. Eene bepaalde opdracht tot de herziening der Militaire Rechtspleging bestaat echter nog niet. Verder blijkt uit bedoelde memorie van toelichting, dat het uitgangs punt bij de samenstelling van het concept voor een nieuw Crimineel Wetboek is: geheele aansluiting aan het in Nederland vigeerend Wetboek van Strafrecht. Dit laatste wetboek nu verschilt dermate van het thans voor Indië geldende, dat het daaraan aansluitend Crimineel Wetboek door Mr. Van der Hoeven ontworpen, gesteld al dat hot door de Staten-Generaal wordt aangenomen, hetgeen nog lang niet zeker is, vooralsnog onmogelijk in Indië kan worden ingevoerd. Eene voorafgaande wijziging van de Indische Wetboeken van Strafrecht voor Europeanen en Inlanders is onvermijdelijk noodzakelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 99