91 Om tot dit doel to geraken zijn verschillende middelen beschikbaar, middelen die binnen elks bereik liggen en kunnen aangewend wor den, zoDder ook maar het minste letsel aan de krijgstucht toe te brengen. Ze aan te geven, ziedaar een volkomen overbodige zaak, ieder of ficier weet wel, hoe hij met handhaving van de strengste discipline toch door kleinigheden de harten zijner ondergeschikten kan winnen. Elk officier van het Indisch leger en vooral elk deugdelijk met den troep vertrouwd officier zal de moraal wel kunnen trekken uit de voorgaande, aan het Revue-artikel ontleende regelen. Gelukkig, driewerf gelukkig zijn wij in Indië tot dusverre gespaard voor sociale verschijnselen, zooals zich ten huidigen dage in bijna elk land van Europa in hoogst bedenkelijke mate voordoen, ook lossen onze sol daten na beëindiging van hun diensttijd zich voor het gros niet in de koloniale burgermaatschappij op, maar keeren zij, als zij althans als militair in deze gewesten den dood niet vinden, voor verreweg het grootste gedeelte naar hun Heimath terug. Onze officieren behoeven zich dus niet te beschouwen als belast te zijn met het in de toekomst voorkomen van geweldige maatschap pelijke beroeringen, doch vinden in hetgeen gezegd wordt omtrent de wenschelijkheid van een onwankelbare genegenheid tusschen meer deren en minderen zeer behartigenswaardige wenken. Nog moeielijker dan misschien in eenig ander leger ter wereld, zal het Indischen officieren bij een veldbataljon vallen, om grondig bekend te geraken met alles, wat de door hen aangevoerde soldaten betreft; terwijl toch in Europa de lichtingen voorbijtrekken, maar het officierskorps blijft, is hier in de kolonie een fluctuatie van su perieuren en inferieuren in veelal tegenovergestelde richting waar te nemen, zoodat de aanraking tusschen een officier en zijne solda ten nog korter dan ergens elders duurt. Maar toch geloof ik, dat met veel goeden wil en voorzien van de noodige belangstelling voor zijne minderen, de kennismaking wel mogelijk is en deze, eenmaal bestaande, te velde de beste vruchten zal afwerpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 102