VARIA. Vizierbeschadigingen. In het Ind. Mil. Tijdschrift No. 5 van dit jaar wordt de vraag gesteld, waaraan 'ttoe te schrijven is dat men beschadigingen aantreft aan den rechter opstaanden vleugel van het vizier van het achterlaadgeweei. Niet alleen komt dit voor bij ons geweer doch ook bij de karabijn. Die beschadigingen werden niet veroorzaakt door de behandeling bij de verschillende oefeningen of door 's mans jasknoopen, doch ontstaan doodeenvoudig in de chambrée. Een infanterist, cavalerist of marechaussee komt van wacht, schijf schieten of hinderlaag, gooit (soldatenterm) zijn geweer uit elkaar en doet dit op de eenige plek, die hem door geen ander kan betwist worden, nl. op z 'n stroozak of slaaptafel. De rigoureuse schoonmaak neemt een aanvang (niet altijd reglementair) en begint of eindigt met den loop. Het uitpompen is geschied, maar nu moet de kamer een flinke beurt hebben. De soldaat neemt een aangepunt stuk hout, omwoeld met een vetlap en steekt dit achter in den loop, zoodat het de kamer bereikt; hij staat voor zijn krib (officieel bedkoets), laat de tromp van het geweer op den stroozak rusten, neemt het staartstuk in de linkerhand en draait met de andere hand het genoemde stuk hout van links naar rechts. Op een gegeven oogenblik is de rechterhand de linker-de baas, de loop draait mee en de rechter opstaande vleugel van het vizier komt in minder zachte aanraking met den rand van de krib. De Inlander doet het zelfde, doch op de slaaptafel en heeft in den regel, doordat hij die tafel broederlijk met zijn kameraad moet deelen slechts een klein plekje te zijner beschikking. De loop is dan ook bij die bewerking omgeven van schroeven, banden etc., waarmede bij het omdraaien de rechter opstaande vleugel van het vizier in onzachte aanraking komt. Ook kan aanraking ontstaan met de koppen van spijkers van de slaaptafel, die of niet geheel ingedreven zijn of uitpuilen door het langdurig gebruik van zoo'n meubelstuk. Wanneer bij de te houden theorieën over het schoonmaken op het bovenstaande gewezen wordt en men vooral laat uitkomen, dat dergelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 107