104 huis een luchtkoker aangebracht, in het staldek uitkomende, met een bovenopening zoo hoog, dat die altijd open kon blijven. Boven langs de stallen had men bovendien een luchtkoker aan gebracht, die boven eiken stal een opening had met ijzergaas geslo ten; die koker had gemeenschap met een stoomventilator (1). Op het staldek bevonden zich ook de verbruiksmagazijnen voor de fourage, evenals die voor de stalgereedschappenhet groote ma gazijn voor een en ander bevond zich in het ruim. Aan het einde van elke rij stallen bevond zich een pomp, van een hangslot voorzien. De inrichting van het logies der manschappen was zeer eenvou dig. Dit bevond zich in het tweede tusschendek, waarvan de dek- balken voorzien waren van haken voor het ophangen der hangmat ten en de wanden van wapenrekken. De bakstafels waren zoo dicht mogeljjk nabij den scheepswand dwarsscheeps aangebracht. Licht hadden die vertrekken niet dan door de poortjes, indien het weer namelijk toeliet die open te laten, hetgeen natuurlijk in den regel niet het geval was; de lampen brandden daar dan ook dag en nacht. Elk van de vertrekken had een magazijntje voor de helmen, mantel zakken en andere uitrustingsstukken, terwijl het paardentuig en har- nachement in het ruim waren opgeborgen evenals de lansen. De andere wapens werden geplaatst in de rakken langs de wanden der vertrekken. De France lag voor het innemen der troepen in het Victoria-dok te Londen, vastgemeerd aan een drijvende brug tegenover een groote hangar binnen het bereik van een hydraulische kraan. De bodem van de hangar was met stroo belegd en de inschepings- plaats verder met het oog op de door den ijzel veroorzaakte glad heid met zand bestrooid. Om de overneming der paarden te be spoedigen, had men aan den grooten mast van het schip een gaffel (1) Bij een andere gelegenheid had men boven de hoofden der paarden de dck- plank weggenomen en aldus een doorloopende ventilatiesleuf gevormd, die bij sleoht weder gesloten kon worden en van een rand voorzien was om bij het dekwassehen het instroomen van water en vuilnis te voorkomen. Bij schepen met ijzeren dekken is dit eohter onmogelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 115