122 3°. Is het noodig, dat in de leveringsvoorwaarden worde aange geven het percentage aan beenderen dat mag worden toegelaten? Het antwoord op de eerste vraag zou gemakkelijk te geven zijn, indien wij beschikken konden over de bij het departement van oorlog berustende stukken, die aanleiding gegeven hebben tor, het in het leven roepen der onlangs in werking getreden nieuwe voedings tarieven. Die stukken staan echter helaas niet ter onzer beschikking. Intussehen, noodig zijn ze bepaald niet, want moge ons thans al het formeel bewijs ontbreken, om de vraag toestemmend te beantwoor den, er bestaan ten minste voldoende aanwijzingen, om dat bewijs te kunnen ontberen Die aanwijzingen zijn: a. Dat zoowel bij het Nederlandsche leger als bij de Marine vleesch geleverd wordt met been, en er geen reden te bedenken is ook niet de beweerde bittere geringheid van het ration waar om dat bij het Indische leger anders zou moeten zijn. b. Dat reeds sedert jaar en dag ten behoeve onzer troepen ge leverd wordt: vleesch met been, en dat, indien zulks niet immer in de bedoeling had gelegen, toch zeker wel vanwege het legerbestuur maatregelen genomen zouden zijn, om zulks te veranderen. c. Dat aan de levering van vleesch zonder been eigenaardige bezwaren verhouden zouden zijn en bij een dergelijke levering ver spilling zou plaats hebben, die niet te motiveeren is. Wat dit laatste punt aangaat, moeten wij iets uitvoeriger zijnde beide andere punten vereischeu geen nadere toelichting. Waartoe dient het aan de troepen verstrekt wordende vleesch Hoofdzakelijk tot bereiding van soep. Voor die soep hebben de beenderen eveneens waarde; men denke slechts aan het daarin be sloten beenderenvet, het merg. Beenderen in de soep gekookt geven daaraan een bijzondere smakelijkheid. De beenderen, bij het vleesch geleverd, zijn dus voor de voeding geenszins waardeloos. Wat zou nu het gevolg zijn, indien slechts vleesch en geen vleesch met been geleverd werd? De leverancier zou dan het been uit het vleesch moeten snijden, en daar dit uitsnijden niet zóó kan plaats hebben, dat niet tevens een zekere hoeveelheid vleesch daaraan blijft han gen, tevens een deel van het vleesch moeten verwijderen. Gfroote

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 133