126 Per jaar wordt dus bij het Ned. leger, evenals bij het Ind. leger, 312 maal soep gegeten, en wel 156 maal van 250 gram en evenveel malen van 150 gram rundvleesch. Men vergelijke deze cijfers met die hierboven voor 't Indische leger en vrage zich dan af, of er nog plaats is voor de bewering, dat het Indische ration rundvleesch zóó bitter klein is. Wat zou men dan in Nederland niet hebben te klagenEn toch is aangetoond dat de ratious voor het Nederlandsche leger voldoende zijn te achten. Ja juist de rations", hooren wij den lezer uitroepen. Gij behandelt slechts een deel van het ration, en wat aan dierlijk voedsel in den vorm van rundvleesch daar te lande minder wordt gegeven, wordt wellicht gecompenseerd door ander dierlijk voedsel. Zoo dadelijk zullen wij daarop antwoorden. Yooraf zij er echter uwe aandacht op gevestigd, dat men in Nederland voor de soep verstrekt 50 gram rijst, terwijl men hier beschikt over minstens 250 eenmaal per week zelfs over 300 gram rijst. Ook hierbij dus meer, waardoor 't trouwens mogelijk is om een deel der rijst en een deel van het vleesch met sambal afzonderlijk, na of bij de soep te doen nuttigen. En nu de rations in hun geheel. Een onderlinge vergelijking der rations, zoowel Indische als Nederlandsche, zal ons doen zien, dat ook daarbij de eerstgenoemde niet behoeven onder te doen voor de laatstge noemde. Dit vergelijk kan slechts globaal zijn, voor ons doel echter vol doende; wij waarschuwen echter tegen het lichtvaardig trekken van con- clusiën uit de volgende tabel. Men dient nl. daarbij in het oog te houden 1°. dat zij voor zooveel de Indische rations betreft aangeeft het geen van landswege wordt verstrekt, dat aangevuld dient te worden door artikelen uit de menage aan te schaffen 2°. dat toespijzen buiten beschouwing zijn gebleven 3°. dat de inrichting der menages, het systeem der voeding enz. bij beide legers belangrijke punten van verschil opleveren, die niet altijd buiten aanmerking mogen blijven, en 4°. dat in Nederland zg. munitiebrood (met zemelen), in Indiê wit tarwebrood (zonder zemelen) wordt verstrekt. Beide hierbedoelde rations laten wij bij bovenstaande bespreking buiten beschou wing. Het stokvisch-menu, omdat 't niet geregeld verstrekt wordt en 't haring-menu, omdat daarbij ook soep verstrekt wordt en wel voor 150 gram vleesch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 137