129 „vetlaag aanwezig is, de nieren met hard vet omwassen zijn en het „nierbed evenzoo hard vet bevat". De voorwaarden, waaraan het vleesch moet voldoen, komen dus wat de algemeene eisehen aangaat vrij wel overeen. Alvorens verder te gaan, willen wij echter de punten van verschil eens nader beschou wen. Deze betreffen den minimum leeftijd en het minimum gewicht. Voor het gewicht aan den balk is in Nederland een minimum aangegeven, in Indië niet. Vergissen wij ons niet, dan hebben de Nederlandsche cijfers voor het minimum gewicht betrekking op de levering van koeien en ossen van middelmatige grootte. Althans de toenmalige kapitein-intendant E. van Gendt deelt in den „Militairen Gids" van 1882, blz. 109 mede, dat men beesten van 350 KG. zwaar noemt, dat die van 300 KG., nog uitmuntend vleesch leverende, veel geslacht worden, terwijl die van 250 KG. goed ge noemd kunnen worden. Beesten van 200 KG. kunnen er soms des noods nog even mede door. Den eisch van een minimum gewicht van 250 KG. voor ossen acht hij dan ook niet hoog en zoude hij dat cijfer met het doel om zoo doende vleesch te krijgen van grootere voedingswaarde dan ook wel verhoogd willen zien, ware het niet, dat ook met 's Rijks gel delijk belang rekening behoort te worden gehouden en met de wijze van bereiding van het vleesch, aangezien soepvleesch niet te vet mag zijn. Intusschen hangt de kwaliteit van het vleesch niet alleen af van het gewicht van het beest, maar ook van den leeftijd. Beesten, die lang gewerkt hebben (trekossen) of gemolken zijn (melkkoeien), heb ben harde, taaie, droge spieren en pezen, met weinig vet. De kapitein Van Gendt noemt dan ook de beesten tot het 6e jaar zeer goed en tot het 8e jaar goed. Na dat jaar neemt de kwaliteit van het vleesch sterk af. Beesten van den hierbedoelden leeftijd zijn echter vooral, wanneer zij goed gevoed en niet verwaarloosd zijn, veel zwaarder dan de bepaalde minima en het vleesch daarvan haalt goede prijzen. Het is dus begrijpelijk, dat de leverancier dergelijke beesten niet ter levering aan den troep zal aanbieden. Hij neemt dus öf jongere beesten óf oudere mits niet boven de acht jaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 140