130 die, wat het gestelde minimum gewicht aangaat, aan de bepalingen voldoen. De kapitein Van Gendt geeft op blz. 102 van den hooger ge noemden jaargang van den „Militairen Gids" een indeeling van het vee, naar de kwaliteit van het vleesch. le kwaliteit: vet.geweide, vijfjarige, middelmatig vette ossen; 2° kwaliteit: vierjarige, vette ossen en vaarzen (koeien die nog niet gekalfd hebben) zoomede ossen van 7—8 jaar (trekossen) en droge koeien van 46 jaar; 3e kwaliteit: ossen van 8 en droge koeien van 68 jaar; 4® kwaliteit: koeien ouder dan 8 jaar, jonge stieren, niet uitge groeide, jonge, magere ossen enz. Letten wij op den als grens gestelden leeftijd van 8 jaar, en houden wij daarbij in het oog, dat naar de kwaliteit de prijzen van het vleesch nog al uiteenloopen, dan kan het geen verwondering baren, dat de leverancier zal trachten in de eerste plaats voor de levering een beest te vinden, dat, het minimum gewicht halende, vol gens bovenstaande klassificatie in de 3e categorie valt; lukt hem dat niet, dan zal hij zijn aandacht laten vallen op ossen en koeien van minder dau 4 jaar, om eerst wanneer hij ook daarbij, met het oog op het vereischte minimum gewicht, niets van zijn gading vindt, zijn keus te bepalen op een beest der 2e categorie. De in Nederland ten aanzien van leeftijd en gewicht gestelde grenzen waken dus aan den eenen kant wel tegen de levering van vleesch van geringe of slechte kwaliteit, doch aan den anderen kant zijn zij dan toch ook oorzaak, dat niet het beste vleesch verkregen wordt. Zij binden dus zoowel den aannemer als het Rijk. Dat men de leveringsvoorwaarden juist zoo gesteld heeft, omdat levering van het beste vleesch niet verlangd wordt, doet hier niets ter zake. Zij binden en dat is het, waarop wij nadruk leggen, omdat in Indië dergelijke bindende voorwaarden niet bestaan. De aaunemer mag nl. niet leveren het vleesch, afkomstig van witte en wijfjes buffels of van stieren noch van magere, oude of zieke beesten. Alleen dus dat afkomstig van gezonde, volwassen, niet te oude en niet magere ossen. Een grens voor den leeftijd is niet aangegeven, evenmin een minumum gewicht, hetzij dan een

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 141