131 slachtersgewicht (schoon aan den haak) hetzij een levend gewicht, zooals bij de levering van runderen en buffels is bepaald. Nu is een os na de wisseling der buitenmiddeltauden wat ge woonlijk gebeurt bij een leeftijd van 3| a 4 jaar volwassen. Beneden dien leeftijd mag de leverancier dus geen beest aanbie den, wel daarboven. Hoever hij daarbij gaan kan, staat ter be oordeeling van den keurmeester. Door het ontbreken van een grens voor den leeftijd naar boven, zoomede van een minimum gewicht heeft de keurmeester dus steeds middelen in handen, om eenig beest, dat hij niet wil accepteeren, af te keuren, hetzij als te oud of als te mager. Hij kan zich dus binnen billijke grenzen de levering verzekeren van beesten van een gemiddelden leeftijd, en die in een goeden mestingtoestaitd verkeeren. De voorwaarden toch eischen, dat het beest o. a. aan het staartstuk een vetlaag bezitte. Nu voelt men daar ter plaatse waar zich het vet eerst afzet, nadat verreweg overal elders reeds op het lichaam een aanmerkelijke vetvorming heeft plaats gehad bij magere ossen niets dan vel over been, bij mid delmatig vette dieren een laag van een paar cM. dik en bij vette dieren dikke vetkwabben. In het laatste geval is het vleesch van zeer goede kwaliteit. De Indische voorwaarden maken dus, op ziju minst genomen, de levering van goed vleesch mogelijk. Heeft men dus soms over het geleverde te klagen, men wijte dit niet aan de voorwaarden, die zijn waarlijk ruim genoeg gesteld. Wat nu aangaat de keuring van het levend beest, het merken daarvan, het onder toezicht doen slachten, daaromtrent zijn de be palingen in Nederland en in Indië vrij wel gelijkluidend. De bepalingen omtrent hetgeen gebeurt na de slachting verschillen echter weder In Indië blijft nl. het geslachte beest in zijn geheel in de slachterij tot aan de fourageering. Van het geheele beest wordt dus gefoura- geerd, en wat er overschiet blijft ter beschikking van den leve rancier. Hij mag dit echter den volgenden dag niet opnieuw ter levering aanbiedende volgende fourageering heeft plaats van een nieuw geslacht beest. Uitzonderingsbepalingen ten behoeve van kleine posten laten wij hier buiten beschouwing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 142