- 138 - beenen moet de aannemer een gelijk gewicht aan vleesch zonder been extra leveren. Men moet erkennen, dat bij de in Nederland geldende regeling een dergelijke bepaling niet gemist kan worden, doch men overschatte de waarde er van niet. Die 200/o aan been deren is een cijfer dat niet spoedig bereikt wordt. Zoo verhouden zich, volgens Baranskibij ongemeste runderen de beenderen tot het vleesch als 1: 8 en bij gemeste ossen als 1: 14. König geeft als gemiddelde ongeveer 16.5. Door een oordeelkundige distributie bij de fourageeringen nu kan de leverancier er voor waken, dat nimmer een der troependeelen vleesch krijgt met meer dan 20% been. Men zou dan ook de ver onderstelling kunnen wagen, dat de bepaling hoofdzakelijk gemaakt is, om een billijke verdeeling van het te fourageeren vleesch te verkrijgen. Heeft echter een dergelijke bepaling in Indië reden van bestaan? Hier, waar men steeds van een geheel beest fourageert, en waar wij stelden het reeds in het licht de leveringsvoorwaarden zóó ruim zijn, dat de leverancier verplicht kan worden in alle opzichten goede beesten te slachten, die goed, ja zelfs het beste vleesch afwerpen Bij dergelijke goed gevoede beesten van middelbaren leeftijd is, over het heele beest gerekend, de verhouding tusschen been en vleesch veel gunstiger dan 1 op 5; laten wij echter met König eens aannemen de gemiddelde verhouding van 1 op 6.5. Bij ontvangst van het geheele beest kan dan de gewenschte bepaling vau het maximum toe te laten gewicht aan been geen toepassing vinden, omdat het slechts van een doelmatige distributie afhangt, om een ieder vleesch met minder dan 20°/o been te geven. Zij zou dus nog alleen toepassing kunnen vinden, wanneer minder dan het heele beest wordt ontvangen. Maar het is lichtelijk in te zien, dat een dergelijke be paling juist dan nog minder noodig is. In de gegeven omstandigheden kunnen wij dan ook het nut der bedoelde bepaling voor Indië niet inzien, ja wij achten die bepaling zelfs schadelijk. Het komt er in deze dan ook uitsluitend op aan, goed de hand te houden aan de voorwaarden en met oordeel en streng te keuren. De waarborg voor een billijke verhouding tusschen vleesch en been moet Dl. II, 1891. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 144