136 king geheim. Nog andere namen hebben op het gebied der schiet- katoenfabricage een goeden klank, bijv. die van Knop, Heeren, Kamarsch. Ook deze leerden de nuttige werking van sterk zwavelzuur bij de bereiding van schietkatoen kennen. In Frankrijk, Engeland en Rusland trachtte men het oude bus kruit reeds door het nog hoogst onvolkomen en gevaarlijk preparaat te doen vervaDgen. Eenige noodlottige ontploffingen, gepaard met de ernstige politieke gebeurtenissen van het jaar 1848, schoven het schietkatoen op den achtergrond. Aan Yon Lenck, een Oostenrijkschen artillerie-officier, komt de eer toe, het in discrediet geraakte schietkatoen weder te hebben gerele veerd. Na veel studie en onderzoekingen gelukte het hem een schiet katoen te vervaardigen, dat regelmatiger werkte en langer zijne goede eigenschappen behield. De Oostenrijksche regeering kocht de pa tenten van Schönbein en Böttger en in 1853 zien wij de eerste fabriek tot het bereiden van schietkatoen op groote schaal te Hörterberg bij Weenen onder directie van Von Lenck opgericht. Tot in 1862 bleef de bereiding geheim; toen deelde hij het nl. aan Fransche en Engelsche fabrikanten mede, terwijl hij in 1864 in de Vereenigde Staten er een patent voor aanvroeg. Zonder eenige op te sporen reden hadden in 1865 in de met schietkatoen gevulde magazijnen in Oostenrijk noodlottige ontploffingen plaats. In Oos tenrijk werd toen het schietkatoen afgeschaft, dat blijkbaar ontijdig in gebruik was genomen. In hetzelfde jaar echter, dat de toekomst van het schietkatoen ernstig bedreigd werd, ontdekte Abel een middel, waardoor schietkatoen eene handelbare niet te gevaarlijke stof werd. Abel vond nl. dat men schietkatoen tot eene brij kon maken, waardoor het mogelijk werd dit springmiddel volkomen te zuiveren en samen te persen. Het is nl. noodig alle vrije zuren uit het schietkatoen te verwijderen, anders ontstaan scheikundige verbindingen, die men niet geheel kent en onverwachts ontploffingen veroorzaken. De brijvorm bevordert natuurlijk de verwijdering dier overtollige zuren zeer. Bereiding van schietkatoen. Wanneer men salpeterzuur en zwa velzuur op katoen laat inwerken, ontstaan, naar gelang van de sterkte dier zuren en de gevolgde methode, drie soorten van schietkatoen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 147