137 en weldrievoudigdubbel en enkelvoudig stikstof houdende cellulose waarbij respectievelijk de koolstof en waterstof toenemen en de zuurstof en stikstof verminderen, zooals onderstaand staatje aantoont hierin is ook de eenvoudige planten-celstof of cellulose opgenomen. De fabricage is echter nog niet zoo volmaakt, dat men naar wil lekeur eene der bovenstaande verbindingen kan tot stand brengen. Steeds zijn bij hetzelfde preparaat alle drie bovenstaande verbindin gen aanwezig. Bij de fabricage van schietkatoen ontstaat of schietkatoen bi collo- diumwolnaar gelang respectievelijk de drievoudig stikstof houden de, dan wel de dubbel stikstof houdende verbinding de overhand heeft. Schietkatoen lost slechts op in azijnaether en aceton. Azijnaether, een welbekend bestanddeel van vele parfumeriën, is eene aetherachtige vloeistof, die verkregen wordt door gisting van azijnzure natron met Engelsch zwavelzuur en alcohol. Collodiumwol lost ook op in wijnsteen-aether en nitroglycerine. Wijnsteenaether ontstaat door de inwerking van wijnsteen of wijnzure kali op alcohol. Nitroglycerine ontstaat door de inwerking van salpeterzuur en zwa velzuur op glycerine (dient tot vervaardiging van dynamiet). In de Scientific American komt de volgende beschrijving voor van de fabricage van schietkatoen, zooals die geschiedt aan de in 1863 opgerichte fabriek van schietkatoen bij het torpedo-station te Fort Wolcott onder directie van Carl Rohrer, die zelf de beschrijving geeft. De katoenafval, zooals deze in de weverijen voorkomt, wordt in balen van ongeveer 200 pond aaugebracht. Het katoen wordt in hoeveelheden van 200 pond. gedurende acht uren gekookt iu 900 L. water en 35 pond bijtende sodadaarna wordt het op- Koolstof. Waterstof. Zuurstof. Stikstof. Drievoudig stikstof houdende oeliulose 24.24 2.36 59.26 14.14 Dubbel 28.57 3.18 57.14 11.11 Enkelvoudig 34.80 4.34 54.10 6.76 Cellulose 44.45 6.17 49.38 Jf

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 148