138 gehangen om gedurende den nacht uit te loependen volgenden dag wordt het opnieuw, in schoon water, acht uren gekookt en daarna opnieuw opgehangenin een centrifugaalmachine wordt het eindelijk geheel van oliën en andere onreinheden gezuiverd. Aangezien knoesten en wrongen door het koken eerder vermeer derd dan verminderd zijn, moet het katoen uitgeplozen worden, waartoe het op metaalgaas uitgespreid en in eene kamer door keete lucht van 82° a 85° gedroogd wordt. Zal het mengsel der zuren het katoen overal in dezelfde mate en even spoedig in schietkatoen veranderen, dan moet het zoo ge lijkmatig mogelijk zjjn. Ten einde een en ander te bevorderen, wordt het machinaal uitgeplozen en zoo goed mogelijk gedroogd door het in de laden te brengen van een droogkastde bodems der laden zijn van metaalgaas. Zijn de laden gevuld, dan kan daardoor lucht van 95° a 100 gevoerd worden. Heeft deze bewerking acht uren geduurd, dan schat men de hoeveelheid overgebleven vocht op niet meer dan 1/4 a °/0 van hetgeen er geweest isbij de inwerking van het salpeterzuur op het katoen zal water ontstaaudit zal het zuur zwakker kunnen maken, en daarom moet het katoen van te voren zoo droog mogelijk zijn later is dan ook een minder sterke temperatuursverhooging noodig. Het droge katoen wordt nu naar een vertrek gebracht, dat voorzien isvan troggen van gegoten ijzer, die in een bak met stroomend water staan, van geschikte afkoeltoestellen en van de vaten met het mengsel der zuren, dat samengesteld is uit één gewichtsdeel zuiver salpeterzuur (SGr. 1.5) en drie gewichtsdeelen zuiver zwave- zavelzuur (SGr. 1.85). Bij de bewerking vormen zich zure dampen, die zich kunnen verwijderen door boven de toestellen aangebrachte inrich tingen. Twee werklieden zijn met de zorg voor een trog met zuur belast; de helper weegt een pond droog katoen af en brengt ongeveer een derde gedeelte daarvan in de zuren; de andere werkman drukt het met een stalen vork onder de vloeistof. Daarop worden de drie andere troggen gevuld. Zijn ongeveer tien minuten verioopen, dan keert de werkman, die het katoen onder het zuur drukte, naar den eersten trog terughij haalt schietkatoen met eene vork uit de vloeistof, legt het op een roosterwerk en drukt met eene handpers het overgebleven zuur gedeeltelijk uit het schietkatoen. Ondertusschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 149