139 heeft de helper cene ateenen kruik gehaald, waarin het schietkatoen overgebracht wordt eu waarin het naar een aflcoeltoestel wordt gebracht. De helper vult het zuur weder aan, nieuwe hoeveelheden katoen worden er in gedompeld en zoo kan op een dag door twee mannen eene hoeveelheid van ongeveer 110 pond worden verwerkt. De kruiken worden den geheelen nacht in de koelbakken gelaten, zoodat het katoen langzamerhand gelijkmatig is veranderd. Uit de koelbakken gaat het schietkatoen (de inhoud van twee kruiken tegelijk) naar eene centrifugaal werkende wringmachine, en vervolgens wordt het in een mortier samengeperst. Deze bewerking moet met de grootste omzichtigheid geschieden. Uit het schietkatoen moet het nog overgebleven zuur worden weggewasschen. Ook nu weder moeten zorgvuldig tal van voorzorgen in acht worden genomen, daar de indompeling van nog overtollig zuur bevattend schietkatoen in water gevaarlijk worden kan. In eene kuip met water draait een wiel rondboven dit wiel staat een trechter, waarin het schiet katoen wordt overgebracht, en waaruit het in kleine hoeveelheden tegeljjk op het draaiende wiel glijdt, zoodat kleine hoeveelheden tegelijk in het water worden gebracht. Komen grootere hoeveelheden in het water, dan zou hierdoor op eene bepaalde plek zooveel warmte kunnen ontstaan, dat het katoen ontbrandde, den inhoud van den trechter aanstak en groote schade aanrichtte. In eene centrifugaalmachine wordt het schietkatoen weder uit- gewasschen en dan in eene kuip uitgekookt. De kuipen, waarin dit geschiedt, zijn gelijk aan die, waarin het katoen wordt uitgekookt, behalve dat de stoom hier van boven ingevoerd en dicht bij den bodem afgevoerd wordt. De stoom zelf en de wand der ijzeren buizen, waardoor de stoom wordt gevoerd, mogen niet met het schietkatoen zelf in aanraking komen; de wand dier buizen wordt daarom bekleed. Acht uren achtereen kookt men hierin het schietkatoen met water, waarin koolzure soda is opgelost. Is het vocht uit het schietkatoen vervolgens zooveel mogelijk door uitwasschen en uitlekkeu verwij derd, dan wordt het koken herhaald, maar nu met zuiver water. Het tweemaal uitgewasschen schietkatoen wordt thans in dergelijke toestellen, als waarin in papiermolens de papierbrij wordt gemaakt, met water geroerd en onder water fijngemaakt, totdat het zoo fijn is als meel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 150