140 Wanneer men zoover gevorderd is, wordt do brij met eene voldoende hoeveelheid water in eene ovale buis gebracht, waar zij door de wenteling van een wiel in beweging wordt gehouden, zoodat het water de onzuiverheden in zich opneemt. Na een uur laat men het wiel stilstaan, waarna het schietkatoen zich op den bodem afzet en het water door eene opening aan het einde der ovale buis zich verwijderen kan. Het onzuiver geworden water wordt door versch vervangen, totdat het niets meer uit de schietkatoenbrij opneemt. Dan laat men het schietkatoen voor goed bezinken. Het gezuiverde schietkatoen moet nu, wat zijne oplosbaarheid betreft, worden onderzocht. De hoeveelheid in een mengsel van een deel alcohol en twee deelen aether oplosbare bestanddeelen moet beneden 10°/o zijn. Is dit onderzoek afgeloopen, dan gaat men over tot een ander punt, namelijk de vraag, of er nog eenig vrij zuur aanwezig is, hetwelk zijne tegenwoordigheid zal ver raden bij eene temperatuursverhooging. Volkomen droge monsters worden gebracht in reageerbuizen, die met eene kurk gesloten zijn; onder aan deze kurken hangen stukjes papier, die met een mengsel van kaliumjodide en stijfsel doortrokken zijn. De reageerbuizen worden in een waterbad tot ongeveer G5° verwarmd; deze ver warming moet het schietkatoen ten minste vijftien minuten kunnen verdragen zonder dat de stukjes papier gekleurd worden. "Wan neer het schietkatoen aldus op de proef gesteld en daarbij goed bevonden is, moet het nog geschikt worden gemaakt om later den gewenschten vorm te kunnen aannemen. Het wordt nog eens ver mengd, nl. met kalk, bijtende soda en kalkwater en wel op drie pond kalk evenveel bijtende soda en duizend liter kalkwater. In een rond vat (de stuffchest) worden deze verschillende stoffen nog eens innig vermengd. Eindelijk doet men de gevormde brij in een vorm, waarbinnen zij door middel van eene hydraulische pers samengeperst wordt. Vooraf moet natuurlijk bepaald worden hoeveel pap er noodig is om een vorm van bepaalde grootte te verkrijgen. Voor de gewone stukken, die bij eene doorsnede van 2.9 Engelsche duimen in het vierkant eene hoogte van 2 E. duimen hebben, wordt een vorm gevuld van

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 151