141 2,8 E. duimen in het vierkant en 52 E. duimen hoog; de druk king bedraagt 100 pond op een vierkanten duim. Tusschen doorboorde stalen platen ondergaan de blokken schietkatoen eene tweede persing, waarbij er nog 12 a 16°/0 vocht in blijft. De hoeveelheid vocht wordt op ongeveer 35°/0 gebracht, voordat het schietkatoen wordt ingepakt in tin of dun plaatijzer, hierin wordt het waterdicht en luchtdicht ingepakt en van de noodige zaken voorzien om in de torpedo's dienst te kunnen doen. De grootste verbeteringen, die bij de bereiding van schietkatoen ingevoerd zijn, heeft men te danken aan het onderzoek van Yon Lenck en Abel. Eerstgenoemde wees er op, dat het krachtigste en het beste schietkatoen gemaakt wordt uit de zuiverste en beste ruwe grond stoffen, en dat het vrije zuur volkomen moet worden verwijderd, zal het schietkatoen geen gevaar opleveren in het gebruik. Abel gaf het middel aan de hand om het gevaar bij het gebruik van schiet katoen geheel weg te nemen. Immers bij het spinnen, weven en bij de andere bewerkingen, waaraan het katoen gewoonlijk onderworpen wordt, blijft de vezel wel niet geheel gaaf, maar wordt hij toch niet genoeg stuk gemaakt, zoodat in zulke vezels het zuur in de inwen dige holte blijft zitten en niet volkomen weggewasschen kan worden. Blijft er zuur achter, dan geeft dit weldra aanleiding tot scheikundige ontleding en daardoor tot ontploffingen. Aan deze omstandigheid moet het worden toegeschreven, dat het schietkatoen hoogst gevaarlijk in het gebruik was, totdat Abel er op wees, dat het met water tot eene brij moet worden gemaakt. Nadat deze bewerking werd inge voerd, kon het vrije zuur geheel worden verwijderd; de toevoeging van kalk en bijtende soda dient om de langzame ontwikkeling van salpeterzure dampen reeds vooraf onschadelijk te maken. De samen persing van de aldus gezuiverde stof gaf aan de krijgskunde eene ontplofbare stof, die bijna als de volkomen vervulling van hare wen- schen mag worden beschouwd. Yolgens Rohrer is schietkatoen in sameugepersten toestand de minst gevaarlijke ontplofbare stof, die men tegenwoordig maken kan. Het kan vervoerd en zonder gevaar bewerkt worden met zaag en boor en op de draaibank; de afval kan evenals stukken, die mislukt

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 152