143 De ontlediugsproducten zijn slechts gasvormig (58 C O -f 26 C O3 -j- 61 H20 -f- 48 N). Dit kruit kan dus rookvrij genoemd wor den, als men de uiterst geringe hoeveelheid asch, door de verbran ding vau het gebezigde katoen ontstaande, buiten beschouwing laat. Alleen doordat de waterdamp in de lucht condenseert, zal damp ont staan, bij groote ladingen meer, bij kleine minder. Deze nieuwe kruitsoort is in de fabriek van Krupp gepatenteerd onder N°. 51471, klasse N°. 78 (springstoffen). In Juli 1889 bracht Nobel persoonlijk eene kleine hoeveelheid van zijne nieuwe buskruitsoort ter beproeving bij Krupp mede. Dit kruit had den dobbelsteenvorm. De verkregen resultaten waren van dien aard, dat door Krupp groote hoeveelheden werden besteld. De daarmede voortgezette proefnemingen bevestigden volkomen de aanvankelijk gunstige resultaten, zoodat de proeven tot zelfs met het kanon van 30.5 cM. werden voortgezet. De fabricage van deze rookelooze buskruitsoort geschiedt in het kort als volgt Bij eene temperatuur van -f- 6° tot -f 8° C. wordt één deel collodium- wol met zes tot acht deelen nitroglycerine vermengd. Dit mengsel wordt in eene ruimte gebracht, waaruit door middel van eene luchtpomp de lucht verwijderd kan worden; dit bevordert zeer de innige vermenging van de gebezigde boomwol en de nitroglycerine. Daarna wordt onder de pers of op andere wijze zooveel nitro glycerine verwijderd als de gewenschte verhouding dit eischt. Hier door ontstaat een koek, die gebroken en tot eene temperatuur van 10° tot 90° C. gebracht wordt. Bij deze temperatuur lost eollodiumwol in nitroglycerine op. Bij dezelfde temperatuur wordt deze massa tot dunne platen gewalst, om daarna weder tot dikkere platen te worden samengeperst. De aldus verkregen platen moeten volkomen homogeen en overal even doorschijnend zijn. De dikte der platen regelt zich naar den verlangden korrelvorm, die öf plat is of er uitziet als een dobbelsteen. Om de scheikundige stabiliteit der samenstelling van dit kruit te verzekèren, kan men bij het begin der fabricage aan de nitroglycerine 1 a 2°/0 diphenylamine toevoegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 154