148 1°. Ontstaat eene dunne laag vaste overblijfselen, die echter met warm water kan worden weggewassehen. 2°. Wordt de loop zeer sterk verhit en zijn geene verbrandings producten aanwezig, die hem beschermen, zoodat de loop zeer licht chemisch wordt aangetast. 8°. Acht Abel het een nadeel, dat de rookelooze buskruitsoorten bij groote temperatuursverschillen scheikundig kunnen worden ontleed. Vooral voor eene koloniale mogendheid is dit een bezwaar bij vervoer van munitie uit gematigde naar tropische streken. Abel acht de zaak voor het rookelooze buskruit nog niet gewonnen. 4°. Ontstaan zulke hooge, tusschenbeide onregelmatig werkende gasspanningen, dat de grens van veerkracht van het geschutmetaal plotseling wordt overschreden, zooals uit het volgende blijken kan. Bij gehouden schietproeven met het Duitsche geweer model 88 (7.9 ml. kaliber), en waarbij men rookeloos buskruit gebruikt, had een schutter reeds vier schoten gedaan, zonder dat uiterlijk het wapen iets verraadde, dat een ongeluk deed vermoeden. Bij het vijfde schot sprong het geweer plotseling uit elkander, zoodat pink, middelsteen wijsvinger der linkerhand van den schutter werden verbrijzeld. Bij onderzoek bleek, dat van af de ligplaats der patroon tot halverwege de lengte loop- en loopmantel waren gescheurd. Als vermoedelijke oorzaak van het ongeval heeft men te hoogen gasdruk aan te nemende loop is nl. gescheurd, daar waar hij het dikst, doch waar ook de gasdruk het hoogst is. Eene enkele maal komt het wel eens voor dat een loop springt, doordat hij verstopt is. Echter kan dit hier de reden niet zijn, daar dan de loop van voren en niet van achteren zou gesprongen zijn. Ook schijnt dit niet het eenige ongeluk te zijn. Prof. Hebler had reeds bij eene bespreking ter zake opgemerkt: „Uit bovenstaande opgaven ziet men, dat bij het Fransche, Duitsche en Belgische geweer de gasdrukken veel te hoog zijn." Als maximum gasdruk voor het Duitsche geweer geeft genoemde deskundige 3300 atmosferen aan. De conclusie schijnt dus gewettigd, dat men geene rookvrije buskruitsoorten mag invoeren, die in verband met de uit wendige middellijn van den kogel te hoogen gasdruk geven. 5°. Is de bereiding nog altijd zeer gevaarlijk. In den loop van

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 159