151 gekomen, ontstaat een onweerstaanbare aandrang dit te beant woorden, zoodat dan meermalen slechts in het wilde zal geschoten worden. Bovendien zullen de verliezen bij een aanval over open terrein in hooge mate toenemen, daar bij het gebruik van het oude buskruit de rook een scherm oplevert, dat den verdediger belet be hoorlijk te lichten. Bij het nieuwe kruit is dit niet het geval. In bladvorrn is het toegepast bij het geweer van 7.9 m.M. model 88. Oostenrijk-Hongarije. In de Laudwehr van 30 November 1890 komen eenige belangrijke gegevens voor omtrent het gebtuik van het nieuw ingevoerde rookelooze buskruit bij het Oostenrijksche re peteergeweer model 88 en bij de Oostenrijksche veldartillerie. Deze mededeelingen zijn ontleend aan de toen pas verschenen, nieuwe uitgave van „Cours d'instruction pour les volontaires d'un an." Volgens dit geschrift bevat de patroon van het repeteergeweer model 88 eene lading van 2.75 grain rookeloos buskruit, gevende aan het projectiel eene aanvankelijke snelheid van ongeveer 600 M. De wijzigingen aan de vizierinrichting aangebracht zijn de volgende de vleugels van het viziervoetstuk ontvangen nieuwe inkepingen en verdeelstrepen voor drachten van 200 tot 200 pas stijgende (passen van 0.75 M); de linkervleugel voor de afstanden van 600 tot 1800 pas, de rechtervleugel voor die van 2000 tot 3000 pas. Het nor male vizier is voor 500 in plaats van voor 400 pas. Daardoor kan het vizier slechts 15 verschillende standen innemen, in plaats van 23 zooals vroeger. De lading van het kanon van 9 cM., bestemd om alle veldbatterijen te bewapenen, zal met het rookelooze buskruit 620 gram zijn. De aanvangssnelheid van het projectiel blijft zooals zij met het zwarte kruit was, nl. 480 M. Nog wordt gemeld, dat, voor het geweer zoowel als voor het ge schut, de knal met het nieuwe kruit verkregen, doordringender is dan die van het oude. België. Hier is ingevoerd het zg. poudre papier of papierbus- kruit. Men heeft met deze kruitsoort zelfs aanvangssnelheden van 725 M. verkregen, doch daar dit den loop in te sterke trilling bracht heeft men die snelheid tot 600 M. verminderd, waartoe slechts eene lading van 2.9 gram vereischt wordt bij een kogelgewicht van 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 162