152 - gram. De gasdruk, die bij de eerste proeven 4000 atmosferen be droeg, is verminderd tot 1133 atmosferen. Nu komen bi) het oude buskruit gasdrukken van 1800 atmosferen voor, zoodat het gekorrel de pyroxile buskruit (pyroxiline schietkatoen), behalve dat het de voordeelen oplevert eener groote aanvangssneiheid en weinig rook geeft, ook nog gunstig werkt op het behoud van het wapen. Tegenover dit gunstige oordeel staat dat van den bekenden pro fessor Hebler, dat boven reeds is vermeld. Yerder schrijft la Belgique Militaire omtrent het te Wetteren ver vaardigde, boven besproken papierbuskruit in alles behalve gunstigen zin, o. a. opgevende, dat het bij gelijke ladingen ongelijke gas drukken oplevert. Is het werkelijk niet gelukt den gasdruk te verminderen, dan is alleen daarom het poudre papier niet aan te bevelen. Nog wordt vermeld, dat het gelukt is het papierbuskruit in den korrelvorm te persen, en de ontwikkeling van gassen, die den loop aantasten, te vermijden. Zwitserland. Toen men in dezen staat had besloten tot de invoering van een klein kaliber geweer, had men van stonde af, wat de te bezigen kruitsoort betreft, met groote moeielijkheden te kampen. Behalve het algemeene nadeel, dat het oude buskruit te veel vaste overblijfselen achterliet om in een klein kaliber ge weer gebruikt te kunnen worden, werd de patroon bij het ge bruik daarvan te lang, wanneer men de lading vermeerderde ten einde eene grootere aanvangssneiheid te verkrijgen en samengeperst leverde het te groote spanningen op; ook werd de dichtheid van den rook te groot. De kruitfabricage zocht nu met andere basen (azo- tate d'amoniaque) eene kruitsoort te verkrijgen, die minder gas en minder rook ontwikkelde. Deze proef mislukte, daar de aldus ver kregen kruitsoort te hygrometrisch was, en geene voldoende ont brandingszekerheid had. Samenstellingen met picrite leverden even min goede resultaten op. In dien tijd begon de heer Schenker, chef van het toezicht op de ernstvuurwerken te Thoune, bijgestaan door den chemist M. Amster fils, in 1887 eene reeks van proeven, die leidden tot de aanneming van de rookelooze buskruitsoort PC. 88 (poudre composition 88), die aan alle gestelde voorwaarden schijnt

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 163