III. Zijn de onderofficieren gehuisvest in de daarvoor bestemde gedeelten IV. Latrines. Zijn de noodige maatregelen getroffen om de latrines voor de officieren en den troep zindelijk te' houden? V. Logies van den troep. Is dit in goeden staat en daarin geen bagage als anderszins geborgen? VI. Paarden. Staan deze in de voor hen bestemde stallen? Ziju de noodige reserve-stallen beschikbaar? Zijn de noodige voor raden voor het gebruik gereed? 13°. Fouragedesinfectiemiddelen, enz. Zijn de noodige rege lingen getroffen voor eene behoorlijke verstrekking? 14°. Zadelstuigenenz. Zijn zij opgeborgen in de daarvoor bestemde ruimte? VUL Is het schip in alle opzichten gereed om zee te kiezen? Eerst na den bevredigenden afloop van deze inspectie volgen de transportschepen de hun aangewezen bestemming; men kan dan echter ook zeggen, dat inderdaad alle maatregelen getroffen zijn om eenen geregelden gang van zaken te verzekeren. Het is er verre van af dat bij ons het troepenvervoer over zee zoowel in gewone als buitengewone omstandigheden met zooveel zorg en zoo gedetailleerd zou zjjn geregeld en voorbereid als dit in Engeland en zijne overzeesche bezittingen blijkens het vorenstaande geschied is, en toch is dat een zaak van het hoogste gewicht, het geen duidelijk blijkt uit de zeer belangrijke sommen gelds, welke dat vervoer den lande jaarlijks kost. Het vervoer tusschen Nederland en Indië en omgekeerd van de tachementen suppletietroepen en militaireu, wier diensttijd is geëindigd, geschiedt met de wekelijks varende stoomschepen van de Stoomvaart maatschappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd overeenkomstig de bepalingen van het contract tusschen die stoomvaart-maatschappijen en het Ministerie van Koloniën gesloten. Dat contract, aan het leger medegedeeld als bijlage N°. 2 van de algemeene order N°. 24 van 1882, is zeker nog voor verbetering vatbaar, doch over het geheel genomen kan men zeggen, dat het voor den overvoer van min dere militairen aan alle met billijkheid te stellen eischeu voldoet, terwijl mag worden aangenomen, dat daarin geleidelijk zoodanige ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 17