174 „Bij hot rijzadel staan de beenen van den voorboom zoo wijd van „elkaar, dat er hoegenaamd geen schoftvrijheid bestaat". „Bij de rij- trekzadels staan de beenen van den voorboom zeer dicht „bij elkander, zoodat eene smalle, maar zeer hooge schoftvrijheid wordt „gevormd. Zij is zoo hoog, dat de helling van den knop van het zadel „naar het midden der zitting te steil is. Een gevolg hiervan is, dat de „stukrijder op het achterste gedeelte van het zadel tegen den hefter „moet zitten en zijn zit bevestigt door aan de teugels te hangen. Het „gewicht van den stukrijder drukt dus alleen op het achterste gedeelte". „Hebben de drukkingen, zooals boven reeds gezegd is, tengevolge van „de geringe rugvrijheid aan weerszijden van de ruggegraat plaats, die „plaats is bij het gebruik van rij zadels meer op de schoft en bij het „gebruik van rij- trekzadels op den rug en de lenden". „Het vergrooten van de rugvrijheid zal bij dit soort van zadels moeie lijk gaan, daar dit ten koste van het draagvlak moet geschieden, dat „toch al niet groot is". „Bij de beschrijving van de eigenschappen en het gebruik van de kus- „sens tot zadels, staat in de stukrijdersehool het navolgende: „Het kussen moet gelijkmatig opgevuld zijn; zoodra het haar zijn veer- „kracht heeft verloren, zich in elkaar zet en harde plaatsen veroorzaakt, „moet het kussen geledigd, het vulsel geplukt en daarna het kussen op „nieuw gevuld worden; zonder deze voorzorg loopt men gevaar het paard „te drukken." „Bit is volkomen juist, maar die voorzorg is moeielijk te nemen, om- „dat men van buiten niet kan zien of voelen, waar dat vulsel zijn veer kracht heeft verloren en zich in elkander heeft gezet. Ook harde plek ken zijn moeielijk aan te wijzen, wanneer zij zich niet onmiddellijk aan „de oppervlakte bevinden". „Het een en ander heeft bij mij de vaste overtuiging doen ontstaan, „dat de zoogenaamde „Engelsche zadels der Veld-Artillerie" onbruikbaar „zijn voor troepenpaarden." „Bij de Cavalerie, waar de zadelbokken in gebruik zijn, komen, in „vergelijking met de Artillerie, weinig drukkingen voor. De enkele „die voorkomen, zullen wel te wijten zijn aan het slordig opvouwen „der dekens". „Een ander groot gebrek der Engelsche zadels is, dat zij den ruiter „weinig steun verschaffen. De'ruiter wordt spoedig vermoeid en zit dan „eens hier, dan eens daar, hetgeen in verband met de inrichting der „kussens en der zadels in 't algemeen drukkingen moet veroorzaken. Mijns

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 185