175 „inziens zoude het dan ook zeer wenschelijk zijn, de zoogenaamde Engcl- „sche zadels, in gebruik bij het bereden gedeelte der Artillerie, te ver hangen door de zadelbokken, die bij de Artillerie van het Nederland- „sche leger in gebruik zijn". Op al dat zeggen van den heer Plernper van Balen valt zeer weinig af te dingen. Dat de kussens der door hem bedoelde Eogelsche zadels met twee soorten van haar opgevuld zijn, kan zeker niet goed wezen, aangezien daardoor het gelijkmatig vullen bemoeilijkt wordt, en dat door langdurig gebruik in die deelen der zadels harde plekken ontstaan, vooral doordat het koehaar in elkaar gaat zitten en zijne elasticiteit verliest, valt niet tegen te spreken. Indien ik mij niet vergis, dan bezitten wij hier te lande in de vruchtvezels van de loeffa, te Batavia bekend onder den naam van beloestroeeen zeer geschikt opvulsel voor kussens, enz. De loeffa is een klimplant, behoorende tot de familie der komkom mers, groeit hier te lande, zoowel op de strandplaatsen als in stre ken gelegen boven de 3000 voeten boven de zeeoppervlakte, langs heggen en heiningen en brengt vruchten voort van 2]/2 tot 5 decimeters lengte, die van af den steel tot aan de punt geribd en van buiten kopergroenachtig zijn. Jong zjjnde, wordt er sambal eu sajoer van gemaakt; rijp zijnde, bevindt zich inwendig een netwerk van vezels, dat zeer veer krachtig is, in den handel bekend staat onder den bovengenoemden naam of wel van loeffa en als spons gebezigd wordt. Dat netwerk van vezels van de loeffadat één geheel uitmaakt, komt mij om zijn elasticiteit zeer geschikt voor tot vulling van za delkussens. Wanneer deze daarmee opgevuld zjjn, moge het zijn, dat ze op den langen duur ook hard worden, maar plaatselijke verhardingen door het in elkaar gaan zitten der loeffa-vezels zullen zich daarin niet voordoen en althans niet, indien dat netwerk van vezels in zijn geheel, laagsgewijze en liefst zoodanig in die kussens wordt gedaan, dat de stukken in de richting van voren naar achteren of omgekeerd lissen. w O O Proeven om de kussens van eenige Engelsche zadels met loeffa- vezels op te vullen, kunnen licht genomen worden, en vallen die goed

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 186