anderingen zullen gebracht worden, die de ondervinding als wensche- lijk of noodzakelijk zal doen kennen; overvulling der schepen, zooals in 1873 en 74, is thans ook niet meer te vreezen tengevolge van de meer geregelde vaart en het sneller op elkander volgen der Het troepenvervoer over zee tusschen de verschillende deelen van den Nederlandsch-Indischen archipel geschiedt sedert 1 Januari 1891 in gewone omstandigheden door de schepen van de paketvaart- maatschappij volgens de bepalingen van de overeenkomst voor de bediening van de paketvaart in den Nederlandsch-Indischen Archipel gedurende de jaren 1891 tot en met 1905." Men heeft wel eens getracht aan te toonen, dat voor het troepen vervoer in gewone en buitengewone omstandigheden in den Neder landsch-Indischen Archipel eenige gouvernements-transportschepen noodzakelijk warenzulk een betoog heeft echter niet anders dan eene theoretische waarde. Wie de feitelijke toestanden en de wer kelijke behoeften in dit opzicht kent, zal toch moeten toestemmen, dat voor zulke transportschepen in Nederlandsch-Indië inderdaad geeu plaats is, te minder daar men langs anderen weg het troepenvervoer in verschillende omstandigheden op zeer bevredigende wijze kan regelen en voorbereiden. Dit springt te meer in het oog, wanneer men reke ning houdt met het feit dat over enkele jaren Soerabaia en Sema- rang door een spoorlijn met Batavia zullen verbonden zijn, tenge volge waarvan het troepenvervoer over zee langs de, Noordkust van Java, dat vroeger van zooveel beteekenis was en ook nu nog is, tot een minimum zal worden teruggebracht. Het is bekend dat het vervoer van troepen en vooral van zieken vroeger met de schepen van de Nederlandseh-Indische Stoomvaart maatschappij meermalen aanleiding tot klachten heeft gegeven, zoowel langs officieelen weg als in de Indische dagbladenen hoewel niet ontkend kan worden, dat daarbij soms overdrijving in het spel was, zoo is het toch niet tegen te spreken dat die klachten in den regel gegrond waren en dat het vroegere contract alsmede de wijze, waar op het toezicht op de uitvoering daarvan geschiedde en geregeld was, in verschillende opzichten te wenschen overlieten. In het nieuwe contract zijn verschillende verbeteringen aangebracht-, schepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 18